Aktualności >>> Jubileusz morsów >>>

 .: 10 lat morsów w Bisztynku

Jubileusz Klubu Morsów "Przerębel"
im. Krzysztofa Matysiaka w Bisztynku

Morsy z Bisztynka 1 marca 2014 r. uroczyście obchodzić będą 10 lat istnienia i działania klubu. Odbędzie się kąpiel ponad 150 morsów z zaprzyjaźnionych klubów, będą posiłki, ognisko, nagłośnienie, władze i muzyka.

Wszystko zaczęło się dokładnie10 lat temu od pomysłu ś.p. Krzysztofa Matysiaka. Krzysztof zaraził pomysłem stworzenia klubu morsów Marka Dominiaka oraz Grzegorza Kwakszysa - dziennikarza Gońca Bartoszyckiego i Wiesława Duszę - mieszkańca Gorlic, który wówczas przebywał w Bisztynku.

29 lutego 2004 roku ci czterej panowie, w obecności wielu mieszkańców Bisztynka weszli do przerębla. Do przerębla, który stał się też symbolem i nazwą klubu. Wtedy zgromadzona nad stawem publiczność nie wierzyła, że oni w ogóle wejdą do lodowatej wody. Mało tego – oni sami sobie nie wierzyli. Wydawało się to niewykonalne. A jednak weszli.

Ówczesne plany pierwszych morsów nie przewidywały jednak tego, że klub przetrwa dziesięciolecie. Nikt o tym nawet nie marzył.

"Ojcowie założyciele" klubu nie przewidzieli też zainteresowania lodowatymi kąpielami z jakim przyjdzie im się zmierzyć w kolejnych latach. Już podczas drugiej w historii kąpieli klubowej do wody weszło nie czterech lecz pięciu śmiałków. Ta liczba zwiększała się w każdym tygodniu. Do morsów przyłączyły się też panie. Pierwszą w historii foczką, bo tak nazywamy panie kąpiące się zimą, została Małgorzata Giełżecka-Szulc.

W ciągu tych 10 lat w prywatnym stawie, przygody z lodowatą kąpielą spróbowało ponad 200 osób, z których część kąpie się regularnie w naszym i innych okolicznych klubach. Klubach, które powstały dlatego, że ich założyciele wykąpali się najpierw w Bisztynku. Takie kluby – dzieci „Przerębla” - powstały w Bartoszycach, Lidzbarku Warmińskim, Reszlu, Jezioranach, Kętrzynie, i w śląskich Świętochłowicach.

Pomysłodawca i prezes klubu morsów „Przerębel” Krzysztof Matysiak odszedł od nas na zawsze 10 września 2006 roku. Klub przyjął jego imię a trzy lata temu upamiętnił jego nazwisko na symbolicznym pomniku morsa.

Morsy z Bisztynka od 2005 roku uczestniczą w Międzynarodowych Zlotach Morsów w Mielnie oraz innych zlotach morsów. Członkowie klubu kąpali się w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Malborku, Lidzbarku Warmińskim, Reszlu, Starych Jabłonkach, Olsztynie, Bartoszycach, Giżycku, Jezioranach, Galinach w jeziorze Dadaj i wielu innych miejscach. Od lat wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, przyłączają się do innych akcji społecznych i charytatywnych oraz promocyjnych.

- Uroczystość 10-lecia obchodzona będzie z udziałem morsów z zaprzyjaźnionych klubów. Wykąpie się z nami około 150 osób - mówi prezes "Przerębla" Marek Dominiak.

- Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miejskiego w Bisztynku i od sponsorów, wszystkim kąpiącym się oraz publiczności zapewniamy gorący bigos, grochówkę, ognisko, pieczonego tucznika, napoje, pamiątkowe znaczki - wylicza Dominiak.

Serdecznie zapraszamy 1 marca 2014 r. o godz. 12:00.


Andrzej Grabowski - 20.02.2014 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2014