Aktualności >>> Widowisko z okazji Święta Niepodległości w szkole w Bisztynku >>>

 .: Uczcili Święto Niepodległości

Wzruszające widowisko z okazji Święta Niepodległości

Publiczność nie kryła łez i wzruszenia ściskającego gardło podczas symbolicznego widowiska przygotowanego z okazji Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku.

Niezwykły spektakl przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku z okazji Święta Niepodległości. Symboliczne widowisko o jasnym i prostym lecz wzruszającym przekazie przygotowano i wykonano pod kierunkiem nauczycielki Krystyny Kijewicz, którą elementami muzycznymi wsparła Alicja Iwanyk.

Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości rozpoczęła się od wprowadzenia na salę sztandaru szkoły i odśpiewania hymny państwowego.

Później, młodzi recytatorzy i aktorzy przybliżali wszystkim uczniom szkoły, nauczycielom i rodzicom historię Polski od czasu jej powstania. W rolę Polski wcieliła się Kornelia Gejda.

Pojawiła się w biało-czerwonych szatach i w koronie po to, by w roku 1772 i następnych zostać zniewolona łańcuchami. Jej szaty przykryto żałobnym płaszczem i pozbawiono korony.

Żałobne peleryny przywdziali także uczniowie wspominające trudny czas zaborów, niepodległościowe zrywy i walki aż do udziału Polaków w I wojnie światowej.

11 listopada 1918 roku z Polski zdjęto krępujące ją łańcuchy i żałobny płaszcz a na jej głowie znów pojawiła się korona. Wszystko to przy dźwiękach piosenki do wiersza Adama Asnyka "Miejmy nadzieję!"

Wśród osób dorosłych zebranych na sali nie było takiej, której ten symboliczny przekaz nie wzruszył a wielu nie kryło łez. Aktorzy widowiska odśpiewali wspólnie z publicznością nie tylko hymn państwowy, ale i "Rotę" oraz hymn szkoły, który stanowi pieśń "O Warmio moja miła".

Po widowisku uczniów-aktorów i Krystynę Kijewicz nagrodzono owacją i wieloma składanymi indywidualnie gratulacjami.

Andrzej Grabowski - 10.11.2016 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:






Copyright: www.bisztynek24.pl 2016