Aktualności >>> Tysiące zniczy na cmentarzu w Bisztynku >>>

 .: Cmentarz w Bisztynku w dniu Wszystkich Świętych

Znicze płoną na grobach dawnych mieszkańców

Odwiedzający dziś cmentarz w Bisztynku zapalają znicze nie tylko na grobach swych bliskich. Lampki pojawiły się też na grobach dawnych mieszkańców miasteczka. Na tym cmentarzu zmarli z XIX wieku leżą obok tych, którzy odeszli w tym roku.

Tłumy odwiedzają dziś groby swoich bliskich na cmentarzach w Polsce. Podobnie jest w Bisztynku. Obecny cmentarz komunalny został założony na przełomie XIX i XX wieku. Był cmentarzem katolickim. To nekropolia na której nadal można zobaczyć wiele zabytkowych nagrobków. Dawni mieszkańcy parafii spoczywają tu obok tych, którzy przybyli tu po 1945 roku.

Uważny obserwator znajdzie też współczesne pochówki dawnych mieszkańców. Zdarza się bowiem, że umierający w Niemczech życzą sobie być pochowanymi w miejscu, gdzie się urodzili i spędzali młodość.

Na grobach, których nikt nie odwiedza odwiedzający cmentarz zapalają znicze. Znicze pojawiły się na nagrobku ojca i dwóch synów poległych w czasie I wojny światowej, na nagrobkach księży, którzy zmarli w bisztyneckim beneficjum. Płomyki widoczne są też na tych grobach na których żadne napisy nie zachowały się.

Andrzej Grabowski - 01.11.2015 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2015