Aktualności >>> Brakuje imprez majowych >>>

 .: Kiedyś to były pochody :-)

TĘSKNIMY ZA MAJÓWKAMI

Dziś 1 maja - Międzynarodowy Dzień Pracy. Wielu z nas - pamiętających lata realnego socjalizmu - z rozrzewnieniem wspomina panujące wówczas "majowe zwyczaje". Przede wszystkim pierwszomajowe pochody ulicami miasta i pikniki po ich zakończeniu.

Uczestniczyłem w Bisztynku zaledwie w dwóch pochodach pierwszomajowych. Wcześniej bywałem na takich "imprezach" w Olsztynie (wielokrotnie) oraz Warszawie (wojsko) i w Białymstoku (wojsko). Wszędzie ten sam klimat. Szturmówki, transparenty, odświętne lub wręcz galowe ubiory. Także ludowe i zawodowe (np. pielęgniarki i uczennice liceów medycznych).

Jakimś przedziwnym zrządzeniem losu zawsze panowała przepiękna pogoda. Pamiętam tylko jeden rok w którym było zimno, acz słonecznie, a po pochodzie spadł... śnieg.

Wracajmy do Bisztynka. Wziąłem udział w pochodach w latach 1988 i 1989. Już nie pamiętam czy zorganizowano pochód rok później. Jako przybysza z Olsztyna cieszyła mnie sprawna organizacja przemarszu. Trybuna ustawiona była przy ówczesnym pawilonie handlowym GS "SCh" przy pl. Chopina. Pochód trwał krótko. Inaczej niż w Olsztynie, gdzie na "swoją kolej" szkoły i zakłady pracy czekały po kilkadziesiąt minut.

Nie pamiętam kolejności "prezentacji", ale co młodszym czytelnikom warto przypomnieć, że podczas tych "parad" prezentowały się takie zakłady jak: ZBO "Stomil" (wcześniej OZOS), "Rema", ZPO "Warmia", GS "Samopomoc Chłopska", PPGR Bisztynek (Krzewina) i PPGR Sątopy, "Poligrafika", Spółdzielnia Kółek Rolniczych, Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne w Paluzach i Sułowie, Urząd Miasta i Gminy. Także poszczególne szkoły podstawowe, a było ich znacznie więcej niż dziś. Oczywiście także przeróżne organizacje począwszy od kombatanckiego ZBOWiD, a na ZSMP kończywszy.

Po zakończeniu oficjalnej, pochodowej części odbywały się majówki. Czasem festyny. Nie będę o nich pisał. Serdecznie zapraszam do podzielenia się tymi wspomnieniami tych, którzy pamiętają lepiej bisztyneckie pochody. Dla ilustracji ówczesnego klimatu zamieszczam dziś 6 zdjęć Romana Chlebowicza pochodzących z połowy lat 80-tych. Nie mam pewności czy przedstawiają akurat obchody pierwszomajowe. Zamieszczam je jednak dla przywołania klimaty tamtych lat...Andrzej Grabowski - 01.05.2009 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2009