Aktualności >>> Uroczystość z okazji 25 lat samorządu >>>

 .: Samorząd gminny ma 25 lat

Gala z okazji 25 lat samorządu

Samorząd Bisztynka uroczyście obchodził dziś 25 lat samorządności, po przemianach ustrojowych w Polsce. Z okazji ćwierćwiecza samorządu gminnego i 630-lecia nadania praw miejskich Bisztynkowi wybito medal pamiatkowy, którym wyrózniono dziś osoby związane z samorządem miasta i gminy.

Od pierwszych wyborów samorządowych, po przemianach ustrojowych w Polsce minęło właśnie 25 lat. Odbyły się one 27 maja 1990 r. Z okazji 25-lecia samorządu gminnego w Bisztynku w ośrodku kultury odbyła się uroczysta gala samorządowa.

W czasie gali historię powstania samorządów, akty prawne na podstawie których tworzono samorządy gminne, znaczenie samorządu gminnego przypominali burmistrz Bisztynka Marek Dominiak i przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Drozdowski.

Z okazji 25-lecia samorządu a jednocześnie 630-lecia nadania praw miejskich Bisztynkowi wybito specjalny medal pamiątkowy. Zostałon wręczony Honorowym Obywatelom Bisztynka Mariannie Domżalskiej i Andrzejowi Ryńskiemu.

Medal otzrymali też radni obecnej kadencji i radni, którzy sprawowali ten mandat przez 3 lub więcej kadencji, burmistrzowie Bisztynka: Piotr Henrykowski i Markek Dominiak. (Ryszard Zduniuk i Jan Wójcik na galę nie przybyli.), przewodniczący Rady Miejskiej wszystkich kadencji (na gali zabrakło Reginy Zdanowicz i Bogusława Dudy), radnni powiatowi z gminy Bisztynek wszystkich kadencji, sołtysi i przewodniczący rad osiedlowych, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, urzędnicy gminnii z ktorych dwie panie pracują w urzędzie od lat 70-tych.

Pamiątkowy medal wręczono też współpracującym z samorządem gminy Bisztynek: staroście Wojciechowi Prokockiemu i wicestaroście Zbigniewowi Nadolnemu, burmistrzowi Bartoszyc Piotrowi Petrykowskiemu, przedstawicielom służb mundurowych i przedstawicielom Zelenogradska - miasta partnerskiego w obwodzie kaliningradzkim.

Z Zelenogradska do Bisztynka przybyły: Ludmiła Pachomienko - zastępczyni mera, Tamara Fadiejewa sekretarz administracji Zelenogradska i Tatiana Pronajewa - koordynator i inicjator współpracy partnerskiej. Było to pierwsze spotkanie władz miast partnerskich po ostatnich wyborach samorządowych w naszym kraju.

Medale wręczano poszczególnym grupom osób a w przerwach można było zobaczyć prezentację tego co samorząd gminny, w każdej z kadencji dokonał. Było to więc 7 odcinków rozpoczynających się od składu ówczesnej Rady Miejskiej i burmistrza. Później pokazywano inwestycje jakie wówczas realizowano lub zapoczątkowano.

Tu wtrącę zdanie od siebie. Warto było zobaczyć prezentację, bo pamięć jest zawodna a wiele z wykonanych rzeczyt traktujemu dziś jak oczywistość zapominając, że jeszcze 25 lat temu wsie nie miały wodociągów, miasto kanalizacji, telefony były na korbę, do Troszkowa można było jechac tylko przez ul. Kościelną, ścieki wylewano w Kokoszewie w glebę itd. Jeśli będzie to możliwe postaram się udostępnić tę prezentację na tym portalu.

Galę uświetnił występ Kwartetu Nuovo Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej uzupełnionego o kontrabasistę i perkusistę. Występ zakończył bisem na żądanie publiczności.

Uczestnicy gali pozowali do wspólnego zdjęcia a potem mogli skosztować ogromnego tortu przygotowanego na 25 lat samorządu. Jutro Bisztynek bawił się będzie podczas obchodów 630-lecia nadania mu praw miejskich >>>

Andrzej Grabowski - 29.05.2015 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:
Copyright: www.bisztynek24.pl 2015