Aktualności >>> Świętowaliśmy 630 lat Bisztynka >>>

 .: Obchody 630-lecia Bisztynka

Bisztynek świętował swoje 630-lecie

Mieszkańcy Bisztynka świętowali 630-lecie lokowania miasta. Uczynił to biskup warmiński Henryk III Sorbom 30 kwietnia 1385 roku. Bisztynek to jedno z 12 warmińskich, średniowiecznych miast. Uroczystości rozpoczęła parada historyczna. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Już od rana wczorajszego dnia (30 maja) na placu targowym w Bisztynkurezydowało wyjazdowe studio Radia Olsztyn. Dziennikarz przepytywał niżej podpisanego, burmistrza Marka Dominiaka, wiceburmistrza Włodzimierza Mońke, Justynę Kobryń zajmującą się promocją w UM oraz mieszkańców. O dziwo, nie narzekali na Bisztynek, na ogolną sytuację. Twierdzili (mieszkańcy), że to spokojne, pogodne, gościnne miasteczko i, że dobrze się w nim mieszka i pracuje.

Uroczyste obchody 630-lecia nadania praw miejskich Bisztynkowi rozpoczęła parada historyczna z udziałem rycerzy konnych i pieszych oraz ubranych w stroje historyczne władz miasteczka. Klucze do miasta niósł burmistrz Marek Dominiak z żoną. Na scenie na placu targowym zostały one przekazane najmłodszym mieszkańcom Bisztynka.

Wielu mieszkańców miasta i gminy paradowało także w strojach historycznych z różnych epok w tym piszący te słowa - w roli barokowego hrabiego. Święto miasta było okazją do zaprezentowania się na scenie zespołów ludowych, muzycznych, wokalnych, tanecznych i kabaretowych działających przy ośrodku kultury, w przedszkolu, w szkołach podstawowych i gimnazjum. Wystąpił też zespół wokalny dorosłych "Mozaika".

Furorę robiły: konny pokaz kaskaderski i walki rycerzy w zbrojach, zabawy plebejskie, walki rycerskie w wykonaniu publiczności (z użyciem bezpiecznego sprzętu). Rozstrzygnięto konkursy na ślimaka Cittaslow do którego Bisztynek należy i jest jednym z założycieli polskiej sieci miast Cittaslow. Wybrano także najlepsze (zdaniem jury), samodzielnie wykonane przebrania historyczne. Wśród wyróżnionych byli m.in. średniowieczny kat i arlekin - obaj z Grzędy.

Później przyszedł czas na zabawę i wysłuchanie koncertów zaproszonych gwiazd. The Ukrainian Volk zadedykował jedną z piosenek Denisowi z Ukrainy, który przebywa na rehabilitacji w szpitalu W Górowie Iławeckim i został zaproszony na uroczystości 630-lecia Bisztynka.

Każdy kto przyszedł na plac targowy w Bisztynku mógł skorzystać z oferty licznych stoisk wystawionych przez miejscowych rękodzielników, gospodarstwa rolne, sołectwa, przedsiębiorców, przedszkole, parku zabaw dla dzieci. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Sołectwo Bisztynek zlicytowało tort z herbem miasta. Cena za ten wyjątkowy przysmak wyniosła 250 złotych. Sołectwo przeznaczy je na własne potrzeby.

Władze miasteczko zapowiedziały, że tego rodzaju historyczne wydarzenie nie jest ostatnim i będą organizowane w kolejnych latach.

Andrzej Grabowski - 31.05.2015 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2015