Aktualności >>>  Dowiedzieli się więcejo nawozach i nawożeniu RSM >>>

 .: Spotkanie rolników

Mówili o nawozach RSM i wymieniali swe doświadczenia

Rolnicy z gminy Bisztynek i zaproszeni goście uczestniczyli dziś z"Dniach Pola" zorganizowanych przez Grupę Azoty i firmę Agrochem z Dobrego Miasta. Impreza połączona z krótkim szkoleniem i pokazem odbyła się na terenie gospodarstwa państwa Małgorzaty i Marka Gużów z Kolonii Bisztynek.

Korzystając z gościnności państwa Małgorzaty i Marka Gużów z Kolonii Bisztynek Grupa Azoty i firma Agrochem z Dobrego Miasta zorganizowały tzw. "Dni Pola" dla rolników z gminy Bisztynek i zaproszonych gości. Na imprezę przybyło kilkunastu rolników.Przedstawiciele firm króto omawiali swoje oferty, przybyli mogli skorzystać z przygotowanych folderów i materiałów, otrzymali upominki.

Odbył się też pokaz rozlewania nawozu RSM na polu. Przed nim przedstawiciel firmy omawiał jeszcze rodzaje dysz do rolniczych spryskiwaczy stosowane do RSM. Zwrócono nam uwagę, aby napisać, że nawóz RSM jest rozlewany a nie rozpryskiwany. Rzeczywiście w czasie pokazu przekonaliśmy się, że dysze dają duże krople cieczy.

Szczegóły stosowania nawozów, stosowane do nich dodatki szczegółowo omawiał przedstawiciel firmy Agrochem - mieszkaniec Bisztynka Marek Gach. Była oczywiście możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie nurtujące rolników pytania.

Wszyscy zgromadzeni zostali ugoszczeni daniami z grilla, ogórkami małosolnymi, smalcem i surówkami oraz napojami.

A co to jest to RSM? To roztwór saletrzano-mocznikowy - wysoko skoncentrowany nawóz azotowy w formie wodnego roztworu przeznaczonego do przedsiewnego i w ograniczonym zakresie, pogłównego nawożenia roślin uprawnych i trwałych użytków zielonych.

Wszystkie roztwory zawierają dodatek przeciwkorozyjny nieszkodliwy dla środowiska i otoczenia. RSM zawiera, zależnie od wersji - 32%, 30% lub 28% azotu w formie amidowej, azotanowej i amonowej, przystosowanych do różnych temperatur składowania i transportu. Dodawane są do niego mikroelementy a bardzo często wykorzystywany jest też RSMS czyli nawóz z z dodatkiem siarki ułatwiającej wchłanianie azotu.

Andrzej Grabowski - 23.06.2017 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2017