Aktualności >>> Stara wyciskarka do oleju i owoców >>>

 .: Prasa z firmy Alexanderwerk

Stara prasa do tłoczenia oleju

Garaże i strychy w naszym regionie nadal skrywają cenne zabytki. Jeden z nich pokazał nam pan Jerzy z Bisztynka. To około stuletnia prasa do tłoczenia oleju lub wyciskania soku z owoców i warzyw.

Pan Jerzy, mieszkaniec Bisztynka postanowił pokazać nam przechowywaną od lat w garażu starą, mechaniczną prasę do tłoczenia oleju, na użytek domowy.

- Według moich informacji ta wyciskarka ma ponad 100 lat. Prasa służyła do wyciskania oleju. Jest zdekompletowana, bo nie ma naczynia, w które wchodził tłok. Wkrótce dorobię to naczynie - opowiada i obiecuje pan Jerzy.

Jak widać z napisów odlanych w obudowie mechanizmu prasę wyprodukowała firma Alexanderwerk z Remscheid. Zajmowała się w przeszłości wytwarzaniem narzędzi przydatnych w gospodarstwie domowym. W Internecie łatwo znaleźć zdjęcia innego typu wyciskarki tej firmy, maszynki do mielenia mięsa, wagi kuchenne, krajalnice, młynki, żelazka, magle.

Firma istnieje do dziś. Zajmuje się podobną produkcją z tym, że maszyn wykorzystywanych raczej w przemyśle spożywczym a nie w gospodarstwie domowym.

Znalezisko pana Jerzego jest dość wyjątkowe. Nie udało nam się znaleźć zdjęcia identycznej wyciskarki, z napędem w postaci korby. Jak udało się ustalić, prasa mogła służyć zarówno do tłoczenia oleju jak i wyciskania soku z owoców lub warzyw.

Andrzej Grabowski - 19.10.2015 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2015