Aktualności >>> Andrzejki w Sątopach >>>

 .: Wróżby andrzejkowe w szkole i świetlicy środowiskowej w Sątopach

Wróżby i zabawy andrzejkowe w szkole
i w świetlicy środowiskowej w Sątopach

Dzieci i młodzież, ale też dorośli z Sątop i Sątop-Samulewa mieli okazję dwukrotnie skorzystać z tradycyjnych wróżb andrzejkowych. Wróżono zarówno w szkole postawowej jak i w świetlicy środowiskowej.

"Andrzeju, Andrzeju,
Prosimy dziś Ciebie,
Pozwól nam zobaczyć,
Co pisane nam w niebie."

Co pisane im w niebie, sprawdzali w piątek 30 listopd uczniowie Szkoły Podstawowej w Sątopch. Już od rana można było zauważyć, że coś się będzie działo. Korytarzem szkolnym przemykały wróżki, pachniało topionym woskiem. W powietrzu czuć było magię. W tym dniu wróżyli wszyscy - dzieci z grupy ")" w swojej sali z udziałem rodziców odgadywali, co też będzie czekało je w przyszłości, uczniowie klas I-III - oprócz tradycyjnych wróżb, obejrzeli także przedstawienie kukiełkowe przygotowane przez uczniów klasy III. Starszym zaś uczniom wróżyły prawdziwe wróżki.

We wróżbie "Serduszko" dziewczyny mogły sprawdzić, jakie imię będzie nosił ich przyszły wybranek, a chłopcy mieli okazję poznać imię swojej ukochanej. Odkrywano kubki, pod którymi ukryte były przedmioty, każdy wróżył co innego: samochodzik - podróż w nieznane, pieniążek - bogactwo, cukier - słodkie i wesołe życie, kluczyk - nowy, piękny domek, pierścionek - wyjazd do krainy złota Eldorado.

Kolejna wróżba "Kolorowo Andrzejkowo" polegała na losowaniu karteczek z kolorami, które oznaczały: czerwony - Oj, te zgubne słodkości! Jeśli nie ograniczysz batoników i cukierków, to w przyszłości będziesz musiał być częstym gościem u dentysty, zielony - Bądź ostrożny w drodze do szkoły, żółty - Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj, niebieski - Pilnuj swoich rzeczy, bo w powietrzu czai się zguba, biały - Pijesz za mało mleka!, czarny - Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół radosne i kolorowe.

W "Kwiatowej wróżbie Andrzejkowej", należało wybrać ulubiony kwiat, a wróżka odczytywała jego znaczenie: stokrotka - musisz ostrożniej dobierać przyjaciół, róża - jest symbolem piękna, dalie - czekają cię sukcesy, bez - miłe spotkanie z przyjaciółmi, aster - uważaj, mogą nadejść kłopoty,fiołek - niedługo fajna niespodzianka, mak - jest symbolem marzeń, zatem pewnie marzenia się spełnią!, narcyz - odzwierciedla samouwielbienie, może czas przestać kaprysić?

Tradycyjnie dzieci obierały jabłka, rzucając obierki za siebie i sprawdzając pierwszą literę imienia swojego przyszłego małżonka, a także ustawiały buty, aby zobaczyć kto pierwszy weźmie ślub.

Kiedy wróżby zakończyły się, dzieci miały okazję potańczyć przy swojej ulubionej muzyce. Po wróżbach odbyła się dyskoteka, która była ostatnią okazją do harców i kabały przed nadchodzącym Adwentem. Wszyscy doskonale się bawili przy muzyce serwowanej przez uczniów klasy VI.Ci, którzy w ciągu dnia nie zdążyli poznać swej przyszłości w szkole, mogli to wieczorem zrobić w świetlicy środowiskowej w Sątopach-Samulewie. Tu bowiem, 30 listopda zorganizowno Wieczór Andrzejkowy.

Oprócz licznych wróżb, takich jak: "kim będę w przyszłości", "kto pierwszy wyjdzie za mąż/ożeni się", "co mówią kolory", "przepowiednia z liczb", "kości", było wiele zabaw, gier i konkursów atrakcyjnych dla wszystkich przybyłych gości.

Wieczór zakończyła dyskoteka, na której bawiło się prawie 40. uczestników. W przerwach czekały na nich przekąski i napoje, skutecznie regenerujące siły do dalszej zabawy.

Anna Jankiewicz, Ewa Matela-Arodź - 03.12.2012 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2012