Aktualności >>> Toksyczna roślina w Wojkowie >>>

 .: Trzeba to szybko usunąć!

Barszcz Sosnowskiego w Wojkowie

Silnie toksyczny Barszcz Sosnowskiego rośnie w Wojkowie w gminie Bisztynek. Przedłużająca się, urzędniczą procedurą jego usuwania zaniepokojony jest sołtys tej wsi Jan Mankiewicz.

Sołtys Wojkowa w gminie Bisztynek Jan Mankiewicz poinformował nas, że w jego miejscowości rośnie Barszcz Sosnowskiego. To roślina okryta złą sławą, która powoduje u ludzi urazy bardzo podobne do oparzeń. Ponadto związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek. Nie ma wątpliwości, że to roślina niebezpieczna zwłaszcza w bezpośrednim kontakcie.

Siedlisko Barszczu Sosnowskiego sołtys Wojkowa zauważył już w ubiegłym roku. W tym roku jest ono znacznie większe.

- Wykonałem zdjęcia, gdy jeszcze nie kwitł i przekazałem je urzędnikowi miejskiemu zajmującemu się m.in. ochroną środowiska. Wiem, że on kontaktował się w tej sprawie z odpowiednimi służbami powiatowymi, ale oni mieli odpowiedzieć, że to nie jest Barszcz Sosnowskiego. Z tego co wiem nie powiedzieli jednak jaka - w takim razie - jest to roślina, którą sfotografowałem - opowiada Jan Mankiewicz. - Akurat mam trochę wiedzy o Barszczu Sosnowskiego, ale nikt nie chce mnie słuchać - dodaje.

W Wojkowie, w dolinie rzeki płynącej przez wieś rośnie kilkadziesiąt ogromnych roślin pokrytych od kilku dni białymi kwiatami a raczej charakterystycznymi baldachimami tych kwiatów. Niektóry z roślin mają wysokość przekraczającą 3 metry. - W tym roku jest ich znacznie więcej niż w ubiegłym. One się rozrastają a mi nikt nie wierzy, że to ta szkodliwa roślina. Dlatego zadzwoniłem do was, abyście sprawą się zajęli - mówi Mankiewicz.

Sołtys boi się, że popatrzeniom ulegną dzieci, które z miejscowego placu zabaw do siedliska rośliny mają 50 metrów. - Wśród tej rośliny i w pobliżu rosną jabłonie z których mieszkańcy zrywać będą jabłka. Dlatego ostrzegam ich, aby tam nie chodzili, ale nie wiem, czy to zapobiegnie nieszczęściu - mówi sołtys.

Zdjęcia wykonane na miejscu porównaliśmy z wieloma innymi dostępnymi w Internecie. naszym zdaniem nie ma wątpliwości, że to co rośnie w Wojkowie jest Barszczem Sosnowskiego.

Zdjęcia przekazaliśmy urzędnikom miejskim a o siedlisku szkodliwej rośliny poinformowaliśmy burmistrza Marka Dominiaka. Obiecał szybko zająć się tą sprawą i ewentualnym usunięciem roślin, choć przyznał, że o podejrzeniu iż jest to ta roślina wie już od dwóch miesięcy, bo wtedy sprawę zgłosił sołtys Wojkowa.

Sprawie będziemy się przyglądać.

Andrzej Grabowski - 25.06.2015 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2015