Aktualności >>> Biennale malarstwa odbędzie się w Bisztynku >>>

 .: Jedyne w regionie ogólnopolskie biennale będzie w Bisztynku

I Ogólnopolskie Biennale Malarstwa
Pejzaż Architektoniczny

Jedyne w regionie ogólnopolskie biennale malarstwa organizuje Ośrodek kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku. Wernisaż wystawy prac nadesłanych na biennale i ocenionych przez jury odbędzie się 29 września.

Ponad 100 prac malarskich przedstawiających pejzaż architektoniczny może pojawić się we wnętrzu kościoła poewangelickiego, który stał się już "Galerią Miejską" w Bisztynku.

Wszystko dlatego, że dyrektor ośrodka kultury w Bisztynku Wioletta Jaskólska wpadła na pomysł zorganizowania I Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa. Tematem prac ma być pejzaż architektoniczny.

Biennale to nie tylko wystawa, to także konkurs. Jury oceni nadesłane z całej Polski prace i przyzna grand prix oraz miejsca I-III oraz wyróżnienia. Grad prix to 3 tys. złotych ufundowane przez posła Adama Ołdakowskiego. Pozostałe nagrody ufundowali: burmistrz Bisztynka Marek Dominiak, Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku, Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, dziekan Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie.

Prace zakwalifikowane na wystawę będą eksponowane we wnętrzu nieczynnego kościoła ewangelickiego w Bisztynku. Wernisaż wystawy odbędzie się 29 września o godz. 17.

Szerzej o biennale możecie przeczytać w "Gońcu Bartoszyckim" z 23 września. Oto początek naszej rozmowy z Wiolettą Jaskólską:

- Wpadła pani na pomysł zorganizowania w Bisztynku ogólnopolskiego biennale malarstwa, którego tematem ma być architektura.

- Biennale to cykliczna, odbywająca się co dwa lata wystawa. Triennale jest co trzy lata. Będzie to wydarzenie o ogromnej skali. Robimy wystawę ogólnopolską. To impreza, która będzie promowała Bisztynek w całej Polsce. Uważam to za wydarzenie przełomowe w życiu miasta, ponieważ przyjadą tu ludzie z zewnątrz, artyści i osoby im towarzyszące.

Poznają miasto, będą mieć okazję do zwiedzania. Po wyjeździe, mam nadzieję, rozreklamują miasteczko. Telefonują do mnie ludzie z całej Polski z pytaniem, czy mogą nadesłać swoje prace. Przywożą je też osobiście. To artyści z Warszawy, Poznania, Białegostoku, Rzeszowa, Wrocławia. Ten aspekt promocyjny jest w tym przedsięwzięciu bardzo znaczący.


Dziś (23 września) przyglądaliśmy się rozpakowywaniu nadesłanych na biennale prac. Ostatecznie okazało się, że nadesłało je 45 autorów. Jedna z nich, artystka z Poznania, przyjechała osobiście akurat, gdy fotrografowaliśmy wnętrze sali w OKiAL. Przytaszczyła swe prace zapakowane w... plecaku. Okazało sie, że to zbiór małoformatowych obrazów a artystka przyjechała do Bisztynka osobiście, aby prawidłowo złożyć swą pracę. Pozostanie w Bisztynku przez kilka dni.

Andrzej Grabowski - 23.09.2016 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2016