Aktualności >>>  Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Bisztynku >>>

 .: Boże Ciało 2017

Tłumy wiernych poszły w procesji Bożego Ciała w Bisztynku

Uliczkami Bisztynka przeszła procesja Bożego Ciała, która co roku skupia tłumy wiernych kościoła rzymskokatolickiego. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to wspomnienie Ostatniej Wieczerzy i przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

Procesja przeszła uliczkami miasta do czterech ołtarzy. Pierwszy ustawiony był na dziedzińcu kościoła, drugi przy sklepie na placu Chopina, trzeci przy wejściu do nieczynnego kościoła poewangelickiego a czwarty w pobliżu Bramy Lidzbarskiej, przy ul. Żeromskiego.

Zwłaszcza ten ołtarz zwrócił uwagę wiernych. Tradycyjnie przygotowują go strażacy OSP w Bisztynku. Tym razem na ołtarz zaaranżowali swój wóz ratowniczo-gaśniczy. Trzeba przyznać, że pomysł był oryginalny i strażacy odebrali za to gratulacje od wielu uczestników procesji.

Procesję prowadzili księża Janusz Rybczyński - proboszcz parafii w Bisztynku i Marek Sowiński - wikariusz. Poprzedziła ją Msza święta odprawiona w kościele św. Macieja Apostoła w Najdroższej Krwi Pana Jezusa.. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ma w Bisztynku specjalny wydźwięk, bo kościół parafialny jest Sanktuarium Krwi Chrystusa.

Wierni katolicy w Boże ciało szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się także Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny.

W procesji asystowali myśliwi z koła łowieckiego "Sójka" w Bisztynku w galowych mundurach. Uczestniczyły w niej też dzieci, które 11 czerwca przystąpiły do I Komunii świętej i te, które obchodziły I rocznicę tego Sakramentu.

Andrzej Grabowski - 15.06.2017 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:
Copyright: www.bisztynek24.pl 2017