Aktualności >>> Apel o Fryderyku Chopinie w Sątopach >>>

 .: Uczcili pamięć Fryderyka Chopina

PAMIĘTAJĄ O FRYDERYKU CHOPINIE

22 lutego w Szkole Podstawowej w Sątopach odbył się uroczysty apel z okazji 200 rocznicy urodzin znakomitego, polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Podczas apelu uczniowie poznali życie i twórczość tego wielkiego Polaka oraz mieli okazję wysłuchać kilku utworów, które on skomponował.

Poznaliśmy również wiersze napisane na jego cześć. Pani dyrektor przedstawiła ciekawostki związane z osobą Fryderyka Chopina, i tak np. jego imieniem nazwano m. in. żaglowiec i drobnicowiec, Akademię Muzyczną w Warszawie, Polską Filharmonię w Gdańsku, planetoidę o średnicy 28,5 km, krater na Merkurym, Nagrody Akademii Fonograficznej "Fryderyki" zostały nazwane tak na jego cześć.

Fryderyk Chopin jako nauczyciel był bardzo surowy - zrzucał dzieciom klapę od fortepianu na ręce, gdy były nieprzygotowane, uważa się, że posiadał on również talent literacki, malarski i aktorski.

Pamiętając o nim i jego twórczości szczególnie w tym 2010 roku - roku chopinowskim - warto zacytować za Cyprianem Kamilem Norwidem - "Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel".

Agnieszka Koziatek - 05.03.2010 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2010