Aktualności >>> Mniej oświetlenia z powodu oszczędności >>>

 .: W nocy będzie ciemno

W nocy będzie ciemno. To oszczędności.

- Wyłączają nam oświetlenie wsi w godzinach 23.00-5.00 - alarmowali mieszkańcy Paluz i Sułowa. O wyłączaniu lamp uliczych mówili też mieszkańcy niektórych ulic w Bisztynku. Tylko z Sątop nie dotarły do nas takie wiadomości. To się niestety zmieni. Na gorsze.

Po koniec ubiegłego roku dotarły do nas informacje o wyłączaniu lamp oświetleniowych w ietórych wsiach w godziach 23.00 - 5.00. O podobnych wyłączniach informowali mieszkańcy Bisztynka. Dotyczyło to kilku ulic, m.in. Kolejowej i Sportowej. Jedynie z Sątop dostaliśmy informację o tym, że tam jest wszystko oświetlone i nie ma żadnych wyłączeń.

W przypadku Bisztynka też nie było celowych wyłączeń - ustaliliśmy w Urzędzie Miejskim. Okresowe "ciemności" były w Bisztynku efektem awarii. Niestety, to się zmieni i to na gorsze.

Poruszeni sygnałami internautów wystosowaliśmy do urzędu oficjalną prośbę o wyjaśnienie. Zadaliśmy tam szereg pytań. Oto one:

1. Kto podjął decyzję o wyłączaniu oświetlenia we wsiach (w których wsiach) i z jakich powodów?
2. Proszę o wskazanie danych umożliwiających identyfikację decyzji (numer zarządzenia, uchwały itp. z jakiego dnia itp.)
3. Proszę o przedstawienie wyliczenia pokazującego o jaką kwotę zmniejszą się opłaty za energię elktryczną w okresie (jaki to okres) w którym plaowane są te wyłączenia.
4. Czy są jakiekolwiek inne powody, poza ekonomicznymi, wyłączania oświetlenia (techniczne, awaria itp.)
5. Czy wyłączenia dotyczą także miasta Bisztynek, a jeśli tak, to w jakich rejonach, przy których ulicach i w jakim czasie podczas doby oraz w jakim czasie w ciągu roku (zimy, wiosny itp.)


W dniu 5 stycznia 2012 roku otrzymaliśmy odpowiedź burmistrza. Oto oryginał pisma-odpowiedzi (plik *pdf) >>>

Z odpowiedzi tej wynika, że wyłączanie oświetlenia w godzinach 23.00 - 5.00 dotyczy: Wozławek, Troszkowa, Grzędy, Paluz, Prosit, Sułowa i Troks. Wkrótce dotyczyć też będzie Bisztynka i Sątop lecz nie sprecyzowano w jakich godzinach i w których rejonach miasta i miejscowości.

Jedynym uzasadnieniem tej decyzji burmistrza są oszczędności. W roku 2011 gmina zapłaciła więcej niż w 2010 roku o ponad 24.000 złotych za energię elektryczną. W 2011 roku była to kwota 158.274 zł. W roku bieżącym ceny energii elektrycznej wzrastają o około 7%. Na wyłączeniach oświetlenia gmina chce zaoszczędzić około 20% całkowitych kosztów energii.

Komentarz autora
Rozumiem potrzebę oszczędzania, tym bardziej, że - o czym dowiedziałem się przypadkowo - identyczna metoda stosowana jest w sąsiedniej gminie - Kiwity. Niestety o wyłączeniach nie zostali powiadomieni nawet sołtysi miejscowości, których wyłączenia dotyczą, nie mówiąc już o mieszkańcach. Sołtysi dowiadywali się o tych działaniach oszczędnościowych post factum, czyli w momencie, gdy dopytywali w urzedzie o panujące w ich wsiach ciemności egipskie.

Mieszkańcy Bisztynka i Sątop dowiedzą się o planowanych oszczędnościach za naszym pośrednictwem. Według mnie - powinni to wiedzieć znacznie wcześniej i bez czekania na publikację takiej informacji na lokalnej stronie internetowej.

Pismo podpisane przez burmistrza nie daje odpowiedzi na wszystkie nasze pytania. Np. w jakiej formie prawnej decyzja została podjęta, w jakim okresie wyłączenia będa stosowane (zawsze, czy tylko przez np. miesiąc lub dwa) oraz jakich rejonów np. Bisztynka wyłączenia mają lub mogą dotyczyć. O to jeszcze dopytam, a właściwie - już teraz pytam publikując tekst niniejszy.


Andrzej Grabowski - 06.01.2012 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2012