Aktualności >>> Festyn plenerowy Cittaslow >>>

 .: Festyn plenerowy Cittaslow

FESTYN CITTASLOW W BISZTYNKU

W sobotę 22 sierpnia 2009 r. w Bisztynku, mieszkańcy miasteczka i goście bawili się podczas festynu plenerowego miast stowarzyszonych w Cittaslow. W znakomitej zabawie nie przeszkodziła nawet kapryśna pogoda.

Cittaslow to międzynarodowe stowarzyszenie miast "dobrego, spokojnego życia" utworzone we Włoszech w latach 90-tych. Organizacja skupia dziś 118 miasteczek z Włoch, Norwegii, Szwecji, Austrii, Szwajcarii, Niemiec i Polski. Polską sieć miast Cittaslow tworzą Bisztynek, Biskupiec, Reszel i Lidzbark Warmiński. Stowarzyszenie skupia miasta w których promuje się spokojny, "powolny" tryb życia, tradycje regionalne, tradycje kulinarne, ekologiczne inwestycje. Częścią Cittaslow jest idea "Slow Food" będąca zaprzeczeniem "Fast Food". To promocja zdrowego i regionalnego żywienia.

Krajowa sieć Cittaslow funkcjonuje faktycznie od 2007 roku, a powstała z inicjatywy Reszla oraz Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, który wspiera miasteczka w przedsięwzięciach podejmowanych przez ich władze.

Jednym z tych przedsięwzięć był właśnie festyn zorganizowany w Bisztynku. Była to część szerszego projektu o nazwie "Dzieci i młodzież Warmii i Mazur przyszłością dla sieci miast Cittaslow". Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Impuls" z Bisztynka i Stowarzyszenie Kulturalne "Reszelanie"z Reszla.

Organizatorzy festynu z przerażeniem spoglądali w niebo, bo imprezę rozpoczął ulewny deszcz. Na szczęście jednak, tuż po rozpoczęciu, padać przestało i względnie dobra pogoda utrzymała się aż do zakończenia festynu.

Festyn rozpoczął się od występów Zespołu Ludowego im. Leona Kauczora ze Stanclewa k. Biskupca. Potem wystąpili "Reszelanie", zespoły wokalne i taneczne z miasta partnerskiego Bisztynka - Zelenogradska w obwodzie kaliningradzkim, kapele rockowe "Quenn of Sorrow" z Reszla i "Devil's Stone" z Bisztynka, grupa wokalna "My" z Kolna, wokaliści skupieni w Studio Wokalnym przy MOK w Reszlu pod kierownictwem Beaty Kilanowskiej i zespół "Noc - Na ostatnią chwilę" z Gdańska. Do wczesnych godzin trwała zabawa taneczna.

W czasie festynu rozstrzygnięto konkurs na najlepszą potrawę regionalną. Zdaniem jury najsmaczniejszą wykonała Iwona Stańko z Sątop. Najlepszy wyrób pamiątkarski został wykonany i zaprezentowany przez Wojciecha Andrzejewskiego z Biskupca. Drużyna z Biskupca wygrała w zawodach sportowo-rekreacyjnych przeprowadzonych w czasie imprezy. Drużyna była najlepsza w ogólnej punktacji zawodów złożonych i biegu w workach, rzutu piłeczką do celu, spaceru na wieloosobowych nartach i przeciągania liny.

Festynowi towarzyszyły stoiska miejscowych artystów i rękodzielników, stoiska promocyjne miast krajowej sieci Cittaslow, stoiska handlowe, ogródki piwne i urządzenia do zabawy dla dzieci. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Andrzej Grabowski - 23.08.2009 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2009