Aktualności >>> Bisztynek w Nowym Mieście Lubawskim >>>

 .: Bisztynek na festiwalu Cittaslow

Bisztyneckie akcenty na festiwalu Cittaslow
w Nowym Mieście Lubawskim

Zespół Mozaika, grupa ogniowa Charmander, trzy stoiska bisztyneckich artystek-rękodzielniczek i stoisko promocji miasta oraz nagrodzone prace plastyczne to bisztyneckie akcenty festiwalu miast Cittaslow, w dniu 30 czerwca 2012 r. w Nowym Mieście Lubawskim.

Nowe Miasto Lubawskie jako ostatnie z Warmii i Mazur przystąpiło do międzynarodowej sieci miast dobrego życia Cittaslow. Założycielami sieci w Polsce były: Reszel, Biskupiec, Lidzbark Warmiński i Bisztynek. Festiwale Cittaslow odbywają się co roku w innym z miast sieci. Tym razem festiwal odbył się w grodzie nad Drwęcą.

Główną imprezę festiwalu zorganizowano na przestronnym rynku staromiejskim. Od rana na scenie prezentowały się zespoły artystyczne i soliści ze wszystkich miast sieci. Prezentowano wszystkie style muzyczne, od muzyki poważnej po disco-polo i muzykę biesiadną oraz ludową. Nie tylko polską, ale też angielską, niemiecką, litewską, słowiańską i... afrykańską.

Zespół wokalny Mozaika z Bisztynka zaprezentował się w nowych, kolorowych strojach z repertuarem znanych wszystkim pieśni ludowych i rozrywkowych. Zespół zdobył fanów wśród publiczności. Niektórzy śpiewali wraz z zespołem i rytmicznie klaskali.

Było kilka błędów, co zdecydowanie, już po występie, "wytknęła" wokalistom ich instruktorka i opiekunka, ale całość oceniła na "najlepszy występ w historii zespołu".

Wyjątkowo długo na swój pokaz musieli czekać młodzi "ogniarze" z grupy Charmander. Wystąpili dopiero kilka minut po godzinie 22.00 w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Ich pokaz nie był specjalnie oczekiwany, bo bezpośrednio przed wystąpił AlexBand pod dyrekcją aleksandra Maliszewskiego. Orkiestra ta, marka to najwyższej jakości. Rozbawiła publiczność tak, że ta nie chciała wypuścić ich ze sceny. Mimo takiego supportu pokaz Charmandera obejrzała kilkusetosobowa grupa gości festiwalu. Pokaz wzbudził podziw i żywe reakcje już podczas "machania" ogniem. Dziewczęta z grupy natychmiast znalazły wielbiceli, ale zainteresowane nie były. Jeden z nich chciał nawet jechać do Bisztynka razem z naszymi zespołami.

Podczas imprezy na Rynku swe wyroby i dzieła prezentowały na specjalnych stoiskach: Kamila Zawadzka, Wioletta Sadolewska i Danuta Stawiarz. Stoisko promocyjne Bisztynka prowadzili Justyna Kobryń i Adrian Porydzaj. Pani Justyna, co czas jakiś, ruszała "w teren" z naręczem baloników promocyjnych, a foldery i gadżety reklamowe rozchodziły się niezwykle szybko. Spotkaliśmy przy stoisku mieszkańca Berlina, który w przeszłości przyjeżdżał do Bisztynka na kolonie letnie. Był bardzo wdzięczny za prezent i rozmowę z promująca Bisztynek Justyną Kobryń.

W holu nowomiejskiego urzędu można było zobaczyć pokonkursową wystawę prac plastycznych "Portret miasta". I miejsce w tym konkursie zdobyła Dagmara Bronakowska ze Szkoły Podstawowej w Bisztynku.

Władze miasta reprezentowała wiceburmistrz Krystyna Zawistowska i sekretarz gminy Iwona Banach. Obie panie spotkalismy w trakcie kuluarowych rozmów z samorządowcem Olsztynka, miasta starającego się o wstąpienie do Cittaslow. Andrzej Grabowski - 01.07.2012 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2012