Aktualności >>> Czerwona Kartka dla Rasizmu 2013 >>>

 .: Paczukistan wygrał III Turniej Czewona Kartka dla Rasizmu

III Turniej Piłki Halowej Czerwona Kartka dla Rasizmu, już za nami

Drużyna o nazwie "Paczukistan" zwyciężyła w rywalizacji piłkarskiej III Turnieju Piłki Halowej "Czerwona Kartka dla Rasizmu", jaki odbywał się 23 i 24 lutego 2013 w Bisztynku. W turniejowych zmaganiach wystartowało 16 drużyn piłkarskich. Imprezę zorganizowało stowarzyszenie Centrum Kultury i Aktywności Społecznej Bisztynek Kulturowo.

Turniej "Czerwona Kartka dla Rasizmu" cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Bisztynku i gminie Bisztynek jak i poza nią. W jego trzeciej edycji wystartowało 16 drużyn piłkarskich a w tym dwie spoza naszego powiatu. Dość niespodziewanie, dla organizatorów, jako pierwsza do turnieju zgłosiła się drużyna Nadleśnictwa Wipsowo a później także zespół z Gimnazjum nr 23 im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie. Reprezentacja gimnazjalistów z Olsztyna była drużyną o najniższej średniej wieku i jedyną, która grała w mieszanym, damsko-męskim składzie przez cały turniej. Drużynę z Wipsowa dopiero w drugim dniu wzmocniła kobieta.

O znacznie większym zainteresowaniu turniejem i jego przesłaniem świadczy choćby tradycyjne już, pamiątkowe, zbiorowe zdjęcie piłkarzy, piłkarek, organizatorów, wolontariuszy i publiczności przybyłej na imprezę. Dodajmy, że nie wszyscy uczestnicy na tym zdjęciu są.

Wspomnieliśmy tu o przesłaniu turnieju. Już sama jego nazwa określa to przesłanie, choć nie chodzi w nim tylko o rasizm w potocznym tego słowa znaczeniu, czyli o wszelkie przejawy złego traktowania ludzi z powodu różnic w kolorze skóry.

- Tu chodzi o to, że wszyscy uczestnicy naszego turnieju chcą zamanifestować, że są tolerancyjne, że chcą być fair play nie tylko na boisku, ale i w życiu. I nie tylko chodzi o kolor skóry, ale też o wyznanie, o poglądy - mówi Kamila Zawadzka - prezeska Centrum Kultury i Aktywności Społecznej Bisztynek Kulturowo.

Być może z takich przyczyn nie obserwowaliśmy podczas meczów dość typowych w czasie rozgrywek piłki nożnej nerwowych reakcji, agresji słownej, czy agresji w ogóle. Turniej był oczywiście rywalizacją sportową, choć z elementami zabawy i dowcipu.

Szczególną uwagę, jak co roku, przykuwały mecze jedynej kobiecej formacji, czyli Crazy Mothers. Szalone Mamuśki grały ambitnie i z zaangażowaniem, choć ich umiejętności piłkarskich nie można nazwać wybitnymi. Nadrabiały za to wdziękiem i potężnym orężem w postaci wodza Dakotów - Siedzącego Byka, czyli kolejnego wcielenia Edwarda Adamusa - emerytowanego nauczyciela wf, który dzielnie bronił bramki Mamuś a na zakończenie imprezy przyjął wyróżnienie dla najstarszego zawodnika turnieju (63 lata).

Mecze sędziowali Marek Dominiak, Zbigniew Madanecki, Marcin Patrejko i Cezary Szmit. Ten ostatni był nie tylko sędzią. Grał w jednym z zespołów oraz cierpliwie ćwiczył z czirliderkami z grupy "Gwiazdy Warmii" układ taneczny, by ostatecznie wystąpić z nimi na zakończenie turnieju. Czirliderki, na codzień prowadzone przez Annę Drozdowską, z gościnnym występem Czarka Szmita, zaprosiły do tańca wielu z uczestników imprezy. Był to znakomity, wesoły akcent kończący turniej.

W tym roku czerwone kartki rasizmowi, w przerwie piłkarskich zmagań, pokazały tez morsy z Klubu Morsów "Przerębel". Idea turnieju skłoniła do pierwszego w życiu wejścia do lodowatej wody Daniela Byczkowskiego. Kilku morsów zdecydowało się na wznowienie kąpieli po długiej nieobecności w przeręblu. Dwie kąpiele zaliczył fanatyczny kibic Stomilu Olsztyn zwany Kaerem. Pomagał przy wyrąbywaniu lodu i wraz z siekierą wpadł do wody. Potem wszedł już z własnej i nieprzymuszonej woli.

W czasie całego turnieju, każdy kto chciał, mógł posilić się wegetariańskimi kanapkami, owocami i napojami. Posiłki pracowicie przygotowywali wolontariusze działający w CKiAS Bisztynek Kulturowo. Jedna z nich wykazała daleko idącą kreatywność jeszcze w czasie przygotowań całej "kuchni". Skutecznie i bez strat materialnych wbijała gwoździe za pomocą ceramicznego kubka.

Wśród posiłków znalazło się ciasto w formie czerwonej kartki, upieczone przez panią Szmit, podzielone między uczestników imprezy na jej zakończenie.

W rywalizacji sportowej zwyciężyła ostatecznie młoda i, do tej pory nieznana, drużyna "Paczukistan" przed legendarną w Bisztynku ekipą "FC Chlewki" i "Soldiers of Jah Army". Tytuł najlepszego zawodnika otrzymał Kamil Wiernicki, najlepszym bramkarzem został Dariusz Maćkowiak. Najmłodszym zawodnikiem był dwuletni Dominik Marchlewski, najstarszym - wspominany już Edek Adamus. Tytuł drużyny fair play otrzymała drużyna OSP Grzęda.

Wyniki wszystkich meczów i ostateczną kolejność wszystkich drużyn publikujemy pod naszą galerią zdjęć.

Kończąc imprezę Kamila Zawadzka i Daniel Byczkowski z CKiAS Bisztynek Kulturowo dziękowali wszystkim i licznym sponsorom, wolontariuszom oraz samym zawodnikom. Impreza należała do kategorii "bardzo udane". Organizatorzy zapowiedzieli jej kontynuowanie w przyszłym roku.WYNIKI WSZYSTKICH MECZÓW ROZEGRANYCH W DNIU 23 LUTEGO 2013 R.

Grupa I (szalona?)

Crazy Mothers - Azura - 0:2
Szalone Naleśniki - FC Chlewski - 0:1
Crazy Mothers - Szalone Naleśniki - 0:2
Azura - FC Chlewki - 1:4
Crazy Mothers - FC Chlewki - 1:0
Azura - Szalone Naleśniki - 2:2

Grupa II (old & young?)
Gimnazjum Akademickie - Old Boys - 5:3
Nie Wiem - Soldiers of Jah Army - 1:5
Gimnazjum Akademickie - Nie Wiem - 2:2
Old Boys - Soldiers of Jah Army - 0:5
Gimnazum Akademickie - Soldiers of Jah Army - 1:5
Old Boys - Nie Wiem - 3:3

Grupa III (wychylone wibratory?)
Wychylyly By My - OSP Grzęda - 1:2
The Vibrators - Free Motor Team - 5:6
Wychylyly By My - The Vibrators - 5:3
OSP Grzęda - Free Motor Team - 1:4
Wychylyly By My - Free Motor Team - 0:2
OSP Grzęda - The Vibrators - 1:2

Grupa IV (straty w lasach?)
Nadleśnictwo Wipsowo - Dwie Dychy w Plecy - 2:2
Paczukistan - Instal-Tab & Wojtex - 3:0
Nadleśnictwo Wipsowo - Paczukistan - 1:1
Dwie Dychy w Plecy - Instal-Tab & Wojtex - 2:2
Nadleśnictwo Wipsowo - Instal-Tab & Wojtex - 1:4
Dwie Dychy w Plecy - Paczukistan - 0:1


WYNIKI WSZYSTKICH MECZÓW ROZEGRANYCH W DNIU 24 LUTEGO 2013 R.

O miejsca XIII - XVI

Crazy Mothers - Old Boys - 0:1
OSP Grzęda - Nadleśnictwo Wipsowo - 0:4
Crazy Mothers - OSP Grzęda - 2:0
Old Boys - Nadleśnictwo Wipsowo - 4:1
Crazy Mothers - Nadleśictwo Wipsowo - 3:2
Old Boys - OSP Grzęda - 4:2

O miejsca IX - XII
Azura - Nie Wiem - 0:3 (vo)
The Vibrators - Dwie Dychy w Plecy - 3:5
Azura - The Vibrators - 0:3 (vo)
Nie Wiem - Dwie Dychy w Plecy - 1:2
Azura - Dwie Dychy w Plecy - 0:3 (vo)
Nie Wiem - The Vibrators - 3:4

O miejsca V - VIII
Szalone Naleśniki - Gimnazjum Akademickie - 6:1
Wychylyly By My - Onstal-Tab & Wojtex - 3:3
Szalone Naleśniki - Wychylyly By My - 4:3
Gimnazjum Akademickie - Instal-Tab & Wojtex - 3:6
Szalone Naleśniki - Instal-Tab & Wojtex - 3:2
Gimnazjum Akademickie - Wychylyly By Mys - 2:7

O miejsca I - IV
FC Chlewski - Soldiers of Jah Army - 3:2
Free Motor Team - Paczukistan - 1:2
FC Chlewki - Free Motor Team - 1:0
Soldier of Jah Army - Paczukistan - 4:3
FC Chlewki - Paczukistan - 2:3
Soldiers of Jah Army - Free Motor Team - 1:1

Ostateczna kolejność drużyn rywalizujących w III Turnieju CKR w Bisztynku

1. Paczukistan
2. FC Chlewki
3. Soldiers of Jah Army
4. Free Motor Team Bisztynek
5. Szalone Naleśniki
6. Wychylyly By My
7. Instal-Tab & Wojtex
8. Gimnazjum Akademickie Olsztyn
9. Dwie Dychy w Plecy
10. The Vibrators
11. Nie Wiem
12. Azura
13. Old Boys
14. Crazy Mothers
15. Nadleśnictwo Wipsowo
16. OSP Grzęda

Andrzej Grabowski - 25.02.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013