Aktualności >>> Zajęcia komputerowe dla "starszaków" w Prositach >>>

 .: Pokolenie "starszaków" uczy się Internetu w Prositach

Cyfrowe Prosity

W bibliotece w Prositach rozpoczęły się zajęcia komputerowe przeznaczone dla "starszaków", czyli osób z pokolenia "50+". Zajęcia prowadzone są w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans i programu rozwoju bibliotek.

Prosity to kolejne miejsce na mapie naszej gminy (choć nie tylko), gdzie osoby w wieku ponad 50 lat mogą nauczyć się korzystania z komputerów i z Internetu. Podobne zajęcia prowadzone już są w Sątopach-Samulewie przez latarniczkę Anielę Janik oraz w Wozławkch i Kiwitach. W każdej z tych miejscowości, swoistym centrum cyfrowym jest biblioteka.

Na udział w pierwszych zajęciach w Prositach zdecydowało się sześć osób, które - jak same mówiły - są kompletnie "zielone", a Internet i komputer to dla nich "czarna magia". Poza nielicznymi wyjątkami, uczestnicy zajęć, swój kontakt z komputerami ograniczali do obserwowania "w akcji" swych wnuków lub dzieci.

Do dnia 26 listopad 2012 roku tych sześcioro "starszków" zasilało grupę 10 milionów Polaków w wieku ponad 50 lat, którzy w ogóle nie korzystają z technologii cyfrowych a zwłaszcza komputerów i Internetu. Od dnia pierwszych zajęć przeszli do znacznie mniejszej grupy tych, którzy z zasobów sieci korzystają. Oczywiście jeszcze trochę nieporadnie, jeszcze pod okiem latarnika Polski Cyfrowej Równych Szans, czyli instruktora, czy - jak to się teraz nazywa - trenera umiejętności, ale to się wkrótce zmieni.

Pierwsze zajęcia poświęcone były wiedzy bardzo ogólnej na temat samych komputerów i Internetu oraz prezentacji możliwości wyszukiwania informacji w sieci. Podstawowe trudności z jakimi borykają się uczestnicy zajęć to obsługa myszy i układ klawiatury. Z tym sobie szybko poradzą ćwicząc w domu i w bibliotece, nie ma natomiast problemów z identyfikcją własnych potrzeb. Uczestnicy wiedzą co chcą znaleźć w sieci a jest to - wbrew pozorom - absolutna podstawa rozsądnego korzystania z Internetu. Nie chodzi przecież o bezcelowe przesiadywanie przed monitorem, po wiele godzin dziennie, tylko o korzystanie z zasobów sieci wtedy, gdy jest taka potrzeba.

Tradycyjnie już zaczęliśmy od wyszukania w Internecie informacji o miejscowości w której prowadzone są zajęcia. Później uczestnicy próbowali znaleźć informacje na własny temat (niektórzy z zaskoczeniem konstatowali, że w Internecie takie informacje o nich samych są) oraz informacje o własnych zainteresowaniach (np. haft krzyżykowy). Dzięki wyszukiwarce grafik mogli podejrzeć jak wygląda mieszkanie sąsiada (akurat na sprzedaż) a dzięki mapom satelitarnym spojrzeć na własny dom z zupełnie innej perspektywy. Odnalezieniu tych informacji towarzyszyły ożywione dykusje a nawet krótkie spory o to "gdzie to jest".

Kolejne zajęcia w Prositach odbędą się w kolejny poniedziałek o godz. 12.00, w miłej i rodzinnej atmosferze stworzonej przez bibliotekarkę, panią Stawkowską, która wiadomym sobie sposobem zapewniła wszystkim gorące napoje oraz słodki poczęstunek.Andrzej Grabowski - 27.11.2012 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2012