Aktualności >>> Dzień Edukacji Narodowej 2008 >>>

 .:Dzień Nauczyciela 2008

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2008

14 października to Dzień Edukacji Narodowej zwany popularnie Dniem Nauczyciela. Z tej okazji we wszystkich szkołach naszej gminy odbyły się uroczyste apele podczas których wręczano kwiaty, nagrody i składano podziękowania oraz życzenia zarówno nauczycielom jak i pracownikom oświaty oraz uczniom.

Z aparatem fotograficznym odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Bisztynku i Gimnazjum Publiczne w Bisztynku. Ze Szkoły Podstawowej w Sątopach relację przysłała (na zamówienie :) nasza stała korespondentka - Agnieszka Koziatek.

W Szkole Podstawowej w Bisztynku uczniowie z koła teatralnego pod kierownictwem Jolanty Szymonowicz zwanej przez uczniów, pieszczotliwie "Kanclerzową" przedstawili satyryczne widowisko dotyczące - oczywiście - oświaty. Rozpoczyna sie ono siłową sceną doprowadzenia niesfornego syna do szkoły przez dość mało rozgarniętą mamę.

"Skalkulowałam sobie to i od razu do trzeciej klasy go dałam, bo to ostatnia w tej nowej reformie. Poza tym dowiedziałam się, że druga jest ciężka - to co będe dzieciaka męczyć, dwa lata w trzeciej posiedzi, to się tego samego od kumpli dowie..." - mówi wspomniana mama. Świeżo doprowadzony do szkoły uczeń śpiewa następnie "Autobiografię" o zmienionych słowach. Można było w niej usłyszeć choćby "Ojciec wkurzył się, kazał uczyć w noc i w dzień, ale mi nie chciało się..." Później rozpoczynają się lekce. Polonistka cytuje wypracowania uczniów, a z nich dowiadujemy sie choćby tego, że "Kochanowski tak tworzył, że mu się trzy córki urodziły", albo "Hrabia i Tadeusz spotkali się w najprzyjemniejszym miejscu Telimeny". Na lekcji historii dowiadujemy się, że "w średniowieczu ulice były tak wąskie, że nie mogły sie w nich zmieścić dwa samochody". Podczas biologii uczeń przekonują nauczyciela, że "kręgosłup to chropowata kość sięgająca od góry aż do dołu. Na górnym końcu siedzi głowa, a na drugim... ja".

Przedziwnym zbiegiem okoliczności przedstawienie według tego samego scenariusza przedstawili także uczniowie Gimnazjum Publicznego w Bisztynku. Wrócimy więc do cytatów w dalszej części tego tekstu. Część z nich znajdziecie też w opisach zdjęć.

Dzień Edukacji Narodowej jest zawsze okazją do wyróżnień i nagród. W Szkole Podstawowej w Bisztynku też tak było. Nagrody Burmistrza Bisztynka otrzymały Teresa Wołkowicz-Maciorowska i Anna Pietkiewicz. Nagrody dyrektora szkoły otrzymały nauczycielki: Barbara Henrykowska, Dorota Wiśniewska, Magdalena Marczak, Ewa Symanowicz oraz pracownicy obsługi szkoły: Krystyna Szumska, Jadwiga Kalińska, Zofia Renata Rucińska, Stanisław Furgała i... "broniący szkoły jak prawdziwy strażnik Teksasu" (cytat z Agnieszki Kobryń - przewodniczącej Rady Rodziców) - woźny Stanisław Zysk.

Oto nasza fotorelacja z uroczystości w Szkole Podstawowej w Bisztynku.

W Gimnazjum Publicznym w Bisztynku najpierw rozdano nagrody, a później uczniowie zaprezentowali wspominane już widowisko. Nagrody Burmistrza wręczyła Mirosławowi Domżalskiemu i Markowi Dominiakowi zastępczyni burmistrza - Krystyna Zawistowska. Z kolei nagrody dyrektora Gimnazjum otrzymali nauczyciele: Teresa Zielonka, Elżbieta Leszczyńska, Agnieszka Żyła, Krzysztof Rękawek i Marcin Patrejko oraz pracownicy obsługi: Irena Winciun, Barbara Marczyk, Iwona Oleksik i kolejny Strażnik Teksasu - woźny Michał Karczmarczyk.

W nieco innej scenografii niż w Szkole Podstawowej uczniowie Gimnazjum przedstawili satyrę o oświacie polskiej. Przedstawienie przygotowali pod kierunkiem Mileny Rychcik. W jego trakcie jeden z matematyków - kawaler Marcin Patrejko mógł się dowiedzieć dlaczego jest jeszcze kawalerem. A to za sprawą dowcipu opowiadanego podczas "lekcji matematyki". "Upojna czercowa noc, para matematyków, świece, wino, nad nimi gwiazdy. On do niej namiętnym szeptem: - Kochanie myślisz o tym co ja? - Taaak! - I ile ci wyszło???"

Dzień Nauczyciela w szkole w Sątopach.

W dniu 14.10.2008 r. uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Sątopach obchodzili uroczyście Dzień Edukacji Narodowej, potocznie nazywany Dniem Nauczyciela. W tym dniu swoje święto mają nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy szkoły i uczniowie. Nie zapomnieli o tym wychowankowie i przygotowali uroczysty apel z tej okazji. Oprócz podziękowań i życzeń skierowanych do wszystkich obecnych i byłych pracowników szkoły, uczniowie przedstawili część artystyczną pod tytułem "Kabarecik Pod Tablicą". Każdy pracownik otrzymał kolorowy, bibułkowy kwiat wykonany własnoręcznie przez uczniów. Do życzeń, podziękowań i gratulacji dołączyli się również przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Pan Burmistrz Jan Wójcik oraz Pani Krystyna Zawistowska.

W tak wspaniałym dniu należą się podziękowania i wyróżnienia pracownikom oświaty. W szkole w Sątopach najwyższą rangą wśród nagród otrzymanych w gminie - Nagrodę Kuratora Oświaty - otrzymała Dyrektor Szkoły, Pani Barbara Zasada. Za swoją trudną, ale owocną pracę z dziećmi Nagrodę Dyrektora Szkoły wśród nauczycieli otrzymały Panie: Jadwiga Kupczyk, Jolanta Filipczyk oraz Elżbieta Rucińska, a wśród pracowników obsługi Panie Halina Wróblewicz i Władysława Zapała. Serdecznie wszystkim gratulujemy.

Dzień Nauczyciela w szkole w Grzędzie

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w SP w Grzędzie były połączone z uroczystym otwarciem wyremontowanej i zmodernizowanej stołówki i kuchni. Swoją obecnością zaszczycili nas p. Burmistrz Jan Wójcik, p. Z-ca Burmistrza Krystyna Zawistowska i p. Lidia Tomasik z MOPS-u, którzy wsparli wykonanie tego remontu. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniami p. Dyrektor, p. Burmistrza oraz wręczeniem nagród nauczycielom i pracownikom obsługi.

Część artystyczną przedstawili uczniowie działający w Kole Artystycznym. Po oficjalnym wstępie, nastąpiła część satyryczna. Składały się na nią scenki: "Straszny sen belfra" o skutkach reformy oświaty i "Pan belfer był chory" o dolegliwościach spowodowanych pracą w szkole. Na koniec nauczyciele otrzymali dowcipne upominki adekwatne do wcześniej zaobserwowanych sytuacji. Następnie nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi - otwarcie stołówki i kuchni oraz słodki poczęstunek.

Andrzej Grabowski, Agnieszka Koziatek, Ewa Dańko - 15.10.2008 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2008