Aktualności >>> Dożynki Gminne 2009 w Bisztynku >>>

 .: Gminne Dożynki 2009

GMINNE DOŻYNKI 2009 W BISZTYNKU

W niedzielę - 13 września 2009 r. - na stadionie miejskim w Bisztynku odbyły się Gminne Dożynki 2009. Uroczystoście święta plonów rozpoczęła uroczysta Msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Bisztynku, a następnie barwny korowód dożynkowy, który przeszedł ulicami Bisztynka.

Oficjalnego otwarcia dożynek dokonał burmistrz Jan Wójcik witając gości i mieszkańców gminy oraz starostów dożynek, którymi byli: Urszula Romańczyk i Stanisław Rakowski.

Pod scenę ustawioną na stadionie powędrowały wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców sołectw. W konkursie na najładniejszy wieniec zwyciężył ten wykonany przez sołectwo Bisztynek i będzie reprezentował naszą gminę podczas dożynek wojewódzkich.

Dożynki były okazją do uhonorowania ciężkiej pracy rolników. Odznakę "Zasłużony dla rolnictwa", przyznaną na wniosek burmistrza przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali: Elżbieta Aftyka z Grzędy i Zbigniew Filipczyk z Sątop-Samulewa.

Nagrody burmistrza otrzymali: Grażyna i Edward Gieglis, Agnieszka i Marek Rajs, Halina i Waldemar Cywińscy, Honorata i Wiesław Łyukowscy, Beata i Waldemar Kornatowscy, Krystyna i Jerzy Tatarczakowie, Agnieszka i Sławomir Sadziakowie, Agnieszka i Eugeniusz Sielscy, Julita i Ryszard Wasiakowie, Jan Jaciw, Jadwiga Tyszkiewicz, Kazimierz Wiśniewski, Jan Kwaśniewski.

W trakcie uroczystości ogłoszono też wyniki konkursu "Miasto i gmina Bisztynek w kwiatach i zieleni". W kategorii "okna i balkony w kwiatach i zieleni" wyróżnienia otrzymały: Danuta Zwierzchlewska z Bisztynka i Krystyna Wyszyńska, również z Bisztynka. W kategorii "najładniejsze posesje" jury wyróżniło: posesję Doroty i Michała Kosiorków z Lądka, posesję Wioletty Leszczenko z Unikowa, Krystyny Szumskiej z Bisztynka, Krystyny Piegat z Sątop, Aliny Kudlińskiej z Unikowa, Doroty Porydzaj z Janowca, Henryka Marchlewskiego z Sątop, Krystyny Zaporowskiej z Troks oraz posesję wielorodzinną przy al. Wojska Polskiego 7 w Bisztynku. W kategorii "estetyczna witryna i otoczenie obiektów handlowych" wyróżnienia przyznano sklepowi Janowi Jadeszko z Troks i kwiaciarni Feliksa Januszewicza w Bisztynku.

W konkursie "Estetycza wieś, osiedle" I miejsce zajęło sołectwo Unikowo, II miejsce sołectwo Grzęda i III miejsce sołectwo Sułowo.

Wszyscy zebrani na stadionie mogli spróbować chleba upieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów. Po części oficjalnej mieszkańcy wzięli udział w bloku artystyczno-rozrywkowym. Z pieśniami ludowymi wystąpili "Reszelanie" i "Lidzbarczanie". Następnie wystąpiły zespoły taneczne i wokalne z Zelenogradska w obwodzie kaliningradzkim. Męską część publiczności do granic możliwości rozgrzały dziewczęta z zespołu "Studio 1" z Zelenogradska. Z pokazem umiejętności wystąpili karatecy skupieni w Bartoszyckim Klubie Karate Kyokusin. Wystąpił zespół "Horpyna" i gwiazda wieczoru zespół "Łukash", a następnie przy popularnych melodiach trwała zabawa taneczna na wolnym powietrzu.

Uroczystościom i zabawie towarzyszyła wystawa sprzętu rolniczego, stoiska handlowe, stoiska poszczególnych sołectw oraz artystów i rękodzielników. Loterię fantową zorganizował Bank Spółdzielczy w Reszlu. Rolnicy mogli skorzystać z porad przedstawicieli firm pracujących na rzecz rolnictwa. Dobra zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2008