Aktualności >>> Dziękowali za plony >>>

 .: Święto plonów w Bisztynku

Gminne Dożynki 2015

Wieńce, nagrody, korowód, zawody siłaczy i mnóstwo koncertów. To wszystko towarzyszyło tegorocznym Gminnym Dożynkom w Bisztynku. Impreza odbyła się w niedzielę. Obchody święta plonów rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym.

W niedzielę, 13 września Bisztynek stał się miejscem dziękczynienia dobrej zabawy. Do miasta przybyli bowiem rolnicy z całej gminy, by podziękować za tegoroczne zbiory i plony. Zjawili się również ci, którzy chcieli dobrze zjeść i jeszcze lepiej się zbawić. Powód? Gminne Dożynki.

Rozpoczęła je uroczysta msza św. odprawiona przez ks. proboszcza Janusza Rybczyńskiego w intencji rolników i ich rodzin. Słowo Boże wygłosił nowy dziekan dekanatu Reszel, ks. Krzysztof Bumbul.

Po mszy św. korowód dożynkowy na czele ze starostami przeszedł na targowisko miejskie, gdzie miała miejsce dalsze uroczystości dożynkowe. Wszystkich przybyłych powitał tam zespół ludowy "Reszelanie", które zadbał też o oprawę muzyczną podczas mszy św.

Starościną tegorocznych dożynek była Anna Stefańska z Kokoszewa, która wspólnie z mężem prowadzi 70. hektarowe gospodarstwo rolne, ukierunkowane w produkcji zbóż i bydła mlecznego. Starostą natomiast był Grzegorz Moskalik z Unikowa, który wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne, w którym prowadzona jest produkcja zwierzęca, głównie bydło mleczne.

Program tegorocznej zabawy był niezwykle bogaty. Organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji. Nowością w tym roku był wybór najładniejszego wieńca publiczności zorganizowany przez Warmińsko - Mazurską Izbę Rolniczą. Według publiczności najładniejszy był wieniec sołectwa Grzęda przedstawiający pszczołę... w masce przeciwgazowej.

Inaczej na wieńce spojrzało jury konkursu na najładniejszy wieniec.

I nagrodę zdobyło sołectwo Łędławki,
II miejsce - sołectwo Troszkowo,
III miejsce - sołectwo Bisztynek.
Wyróżnienia: sołectwo Sułowo, sołectwo Księżno, sołectwo Paluzy, sołectwo Grzęda, sołectwo Sątopy, osiedle Sątopy- Samulewo, spółka „Paluzy” w Paluzach, sołectwo Lądek, sołectwo Pleśno, sołectwo Prosity, sołectwo Troksy, sołectwo Unikowo oraz sołectwo Nowa Wieś Reszelska.

Dożynki Gminne 2015 oficjalnie rozpoczął burmistrz Bisztynka Marek Dominiak witając przybyłych. Był ubrany inaczej niż zwykle, bo wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Drozdowskim wystąpili w ludowych strojach warmińskich. Wśród gości byli poseł na Sejm RP Miron Sycz, przedstawiciele sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego: Zbigniew Pietrzak i Adam Ołdakowski, władze powiatu, przedstawiciele służb mundurowych powiatu, burmistrzowie i wójtowie z zaprzyjaźnionych gmin.

Część oficjalna to także chwila, gdy rolnicy odbierali wyróżnienia za swoją pracę.

Odznaką "Zasłużony dla rolnictwa" odznaczona została Jadwiga Kuźlik. Pani Jadwiga od wielu lat wraz z mężem Henrykiem prowadzi niewielkie gospodarstwo rolne położone w Nowej Wsi Reszelskiej.

W części artystycznej natomiast było wiele nowych propozycji. Oprócz koncertów zespołów, były konkursy z nagrodami dla publiczności zebranej na placu targowym w Bisztynku. Wystąpiły zespoły: "B&R" czyli młodzi muzycy z Reszla i Bisztynka, "Sukces" z Mrągowa, "Mozaika", "Bez Nazwy", "Wesołe Nutki" - działające przy Ośrodku Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku oraz zespoły ze Szkoły Podstawowej w Grzędzie, "Asteria" a gwiazdą wieczoru był zespół "Nexx Dance". Nie zabrakło też gości z Kaliningradu. Na scenie pojawili się młodzi artyści z Młodzieżowego Teatru Estradowego, zespół wokalny "Szczęśliwy traf" oraz para taneczna Alina Manfiełowa i Aleksander Markov.

Część artystyczną dożynek organizował Ośrodek kultury i Aktywności lokalnej. Instruktorki ośrodka wraz z dyrektorką po raz pierwszy pokazały się publiczności w strojach ludowych, co budziło aplauz gości.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zawody drwali i siłaczy, które były nowością na dożynkach. Były przejazdy bryczką a także przeloty samolotem. Najwięcej emocji wzbudziły jednak pierwsze w historii Bisztynka zawody siłaczy o tytuł Strongmena Bisztynka 2015.

W zawodach udział wzięło 7 śmiałków, którzy w trzech bardzo trudnych konkurencjach dowiedli, że męska część Bisztynka jest zdecydowanie silna i godna miana strongmanów. W rywalizacji udział wzięli: Jakub Zbrzyzny, Sebastian Walencik, Krzysztof Pogoda, Jacek Pogoda, Adam Skura, Fabian Goc i Marcin Marchlewski.

Do nich należało: przerzucanie opony od ciągnika o wadze 120 kg, przewożenie taczką 60 kg worków z ziemniakami na czas i „spacer” ze 140kg walizkami na odległość. Między konkurencjami swoich sil spróbowały również panie i najmłodsi mieszkańcy Bisztynka.

Gościem specjalnym zawodów był Przemysław Brzoza, strongman, najsilniejszy człowiek Warmii i Mazur i trzeci najsilniejszy w Polsce. Strongman nadzorował przebieg zawodów i punktował zawodników. W wykonaniu "Brzozy" zobaczyliśmy między innymi pokaz przeciągania 14 tonowego wozu strażackiego. Zainteresowanie zawodami przerosło oczekiwania organizatorów. Plac pękał w szwach. Tytuł Strongmana Bisztynka 2015, specjalny puchar, dyplom, komplet nagród wywalczył Adam Skura, minimalnie za nim znalazł się Fabian Goc, na trzecim miejscu znalazł się Marcin Marchlewski, potem kolejno Krzysztof Pogoda, Sebastian Walencik, Jacek Pogoda i Jakub Zbrzyzny.

Wszyscy panowie otrzymali atrakcyjne nagrody. Gminne dożynki zakończyła dyskoteka.

Podczas dożynek ogłoszono wyniki konkursów dotyczących estetyzacji miasta i gminy.

Pierwszy to konkurs "Miasto i Gmina Bisztynek w kwiatach", w którym oceniano wkład pracy, estetykę i działania uczestników konkursu na rzecz piękna środowiska lokalnego oraz poprawy ochrony środowiska. W tym roku do konkursu zgłoszono 14 obiektów. Nagrody i wyróżnienia za udział w konkursie wręczali burmistrz Bisztynka oraz przewodniczący Rady Miejskiej.

I miejsce przyznano posesji Państwa Bogusławy i Jarosława Ziółkowskich z Troszkowa,
II miejsce posesji Pani Teresy Majek z Prosit,
III miejsce posesji Pani Anny Krzyżewskiej z Bisztynka.

Trzy równorzędne IV miejsca: posesji Pani Barbary Małolepszej z Bisztynka, posesji Państwa Malwiny i Janusza Stolarczyk z Bisztynka, posesji Państwa Agnieszki i Pawła Lenard z Sątop.

Drugi z konkursów to "Estetyczna wieś, osiedle". Oceniano w nim przede wszystkim prace wykonane w ciągu roku przez mieszkańców, które poprawiły estetykę miejscowości i tym samym gminy oraz poprawę stanu ekologicznego Gminy i Miasta Bisztynek. Za poprawę estetyki otoczenia, wkład pracy mieszkańców i dobrą współpracę nagrodzono:

I miejsce - część miejscowości Sątopy-Samulewo tzw. Osiedle,
II miejsce - zajęła wieś Sątopy.

Dwa równorzędne III miejsca zajęły miejscowości Troksy i Paluzy.

Wyróżniono miejscowości: Wojkowo, Pleśno i Pleśnik, Sułowo, Unikowo, Bisztynek-Kolonia, Mołdyty.

Organizatorzy tegoroczynych dożynek serdecznie dziękują sponsorom imprezy. Ich listę znajdziecie pod galerią zdjęć.

Edyta Danilczuk, Justyna Kobryń, Andrzej Grabowski - 14.09.2015 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:
Sponsorami tegorocznych Gminnych Dożynek byli:

- p. Miron Sycz
- p. Adam Ołdakowski
- p. Zbigniew Pietrzak
- p. Katarzyna i Dariusz Oniszko
- Spółka "Agrolok" w Lutrach
- Spółka "Sękity" z Bisztynka-Kolonii
- p. Marta i Krzysztof Deluga ze Spółki "Delux" z Bartoszyc
- p. Bogdan Celej ze Spółki "Adob"
- p. Małgorzta i Zbigniew Klik
- Bank Gospodarki Żywnościowej BNP Paribas S.A. w Bartoszycach
- p. Krystyna i Henryk Raczkowscy
- p. Ala i Grzegorz Zapolscy
- p. Małgorzata i Marek Guż
- p. Krzysztof Kowaleski
- p. Małgorzata i Jerzy Wójcik
- p. Monika Mierzwińska-Mucha
- p. Katarzyna i Zbigniewa Madaneccy
- p. Aldona Wengler
- p. Dominika Sobczuk
- Hotel "Anek" w Mrągowie
- Restauracja, Hotel i Dom Weselny "Marysieńka" - Bisztynek
- Przedsiębiorstwo "ALEX", Sklep Monopolowy - Dorota Rodzik - Bisztynek ul. Findera
- "Alkohole Świata" - Agnieszka i Mariusz Szyło - Bisztynek
- Serwis Opon - Daniel Byczkowski - Bisztynek
- Sklep Kosmetyczno - Chemiczny "Bogusia" - Bisztynek
- Artykuły Przemysłowo - Chemiczne "Ewa" - Beata Gołaszewska-Klik Bisztynek
- ARM Alina i Robert Mroczek - Bisztynek
- Centrum Reklamowe "Szapiel" - Mrągowo
- PPHU AGROBUD - Beata i Rafał Czabryccy - Bisztynek
- Skład Budowlany "Stodoła" - państwo Krawieccy - Bisztynek
- SKOK Rafineria - Biskupiec
- "Bart-Land" - Sławomir Kapusto
- Strzelnica sportowa P. Kozak
- Browar Żywiec
- Bank spółdzielczy w Reszlu oddz. Bisztynek
- Zespół Pałacowy Galiny
- Sołectwo Bisztynek
- Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w BartoszycachCopyright: www.bisztynek24.pl 2015