Aktualności >>> Anioły z kościoła w Bisztynku pojechały do Torunia >>>

 .: Anioły wróca do kościoła w listopadzie

Dwa anioły odjechały do Torunia

Dwie XVIII-wieczne rzeźby aniołów z ołtarza głównego kościoła w Bisztynku pojechały dziś do Torunia. Zostaną tam poddane zabiegom konserwatorskim w pracowni Filipa Dulki. Rzeźby wróca na miejsce w listopadzie 2014 r.

Ołtarz główny w kościele w Bisztynku wykonał w 1772 roku Chrystian Bernard Schmidt. Jest to autor wielu ołtarzy, w wielu kościołach warmińskich. Jego warsztat znajdował się w Reszlu. Więcej o ołtarzu głównym >>>

Zdobią go, a raczej do dziś zdobiły dwie rzeźby przestawiające aniołów. Obie naturalnej wielkości, mierzące razem z podstawą 180 cm. Są równe "wzrostem" z proboszczem ks. Januszem Rybczyńskim, co udowadniamy jedną z fotografii poniżej.

Dziś obie rzeźby zostały zdemontowane, co wiązało się m.in. z odpiłowaniem ich skrzydeł od kolumn ołtarza. Trafiły do pracowni konserwacji zabytków Filipa Dulki w Toruniu, który odrestaurował już szereg rzeźb i obrazów w kościele w Bisztynku.

Po zdemontowaniu okazało się w jak złym stanie są rzeżby, a zwłaszcza jedna z nich, stojąca dotąd po lewej stronie ołtarza (patrząc od nawy głównej). Tylna jej część, w dużej mierze, jest już zwyczajnym prochnem rozsypującym się w pył pod niewielkim nawet naciskiem. To próchno utrzymywały jedynie pokrycia malarskie.

Na tylnej części skrzydła odkryto, przy okazji, odręczną inskrypcję z datą 1935. Oznacza ona prawdopodobnie, że w tym roku wykonywano jakieś zabiegi konserwatorskie rzeźb.

Obie rzeźby wrócą do kościoła w Bisztynku pod koniec listopada 2014 r.

Andrzej Grabowski - 14.07.2014 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:Copyright: www.bisztynek24.pl 2014