Aktualności >>> Dzień z Europą w szkole podstawowej >>>

 .: Bawiąc się poznawali Europę

Dzień europejski w szkole podstawowej
w Bisztynku

Uczniowie szkoły podstawowej w Bisztynku zwiedzali wczoraj kraje Unii Europejskiej i poznawali zwyczaje, potrawy, gry dla nich typowe. W każdym z krajów musieli wykonać określone zadanie. W ten sposób uczyli się nieco więcej o wspólnej Europie.

Zamiast lekcji uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku zwiedzali dziś kraje Unii Europejskiej. Wszystko z okazji Dnia Europy obchodzonego pod hasłem: "Europa da się lubić".

Pogoda spłatała organizatorom figla i nie można było bawić się na zewnątrz. Uczniowie przenieśli więc stoiska poszczególnych krajów do klas, na korytarze, do szatni czy świetlicy.

Zabawa polegała na zbieraniu pieczątek w specjalnych paszportach. Aby otrzymać pieczątkę należało wykonać zadanie. W każdym kraju inne. Na Litwie trzeba było ulepić pieroga, w Szwecji strzelić celnie do tarczy z łuku, w Wielkiej Brytanii zagrać w polo, w Czechach - w hokeja, w Austrii pokonać tor przeszkód na nartach, w Danii ułożyć coś z klocków Lego, w Grecji pokonać "maraton" po korytarzach szkolnych itd.

W czeskim stoisku był Krecik, Makowa Panienka i Hanka oraz jej mąż Rumcajs. W niemieckim stał czerwony vw golf a gości przyjmowała Królewna Śnieżka. Tu trzeba było pokonać bramkarza niemieckiej reprezentacji i strzelić mu gola. Uczniom udało się to lepiej niż wczoraj polskiej reprezentacji. Na stoisku francuskim można było spróbować bagietek i sera, w austriackim sznycla wiedeńskiego.

W szwedzkiej klasie była Pippi Langstrumf a dodatkowo każdy mógł się w tę postać wcielić, albo zostać Wikingiem.

Najtrudniejsze zadania czekały jednak uczniów (i nie tylko) w Holandii. Tu trzeba było rozpoznawać egzotyczne przyprawy. O ile rozpoznanie pieprzu, goździków, czy ziela angielskiego trudności nie sprawiało to poważne trudności sprawiały: korzeń kurkumy, kwiat muszkatałowy, laska wanilii, ziarna kardamonu, czy suszony korzeń imbiru.

Uczniowie mogli posilić się owocami z wielu krajów europejskich, kwasem chlebowym z Litwy i bawić się na dmuchanej zjeżdżalni, z konieczności ustawionej w sali gimnastycznej szkoły.

Dzień Europy został zorganizowany przez uczniów i nauczycieli przy wsparciu rady rodziców oraz Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej i Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Olsztynie.

Andrzej Grabowski - 18.06.2016 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2016