Aktualności >>> O nadciśnieniu, ruchu, zdrowej żywności mowiono w gimnazjum w Bisztynku >>>

 .: Dzień Zdrowia w gimnazjum

Światowy Dzień Zdrowia w gimnazjum w Bisztynku

Gimnazjum Publiczne w Bisztynku od lat obchodzi Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku motywem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest nadciśnienie tętnicze i pod takim hasłem w gimnazjum w Bisztynku odbyły się jego obchody.

Z aktualnych badań wynika, że co drugi-trzeci Polak ma nieprawidłowe ciśnienie krwi a im wyższe cisnienie, tym większe ryzyko wystąpienia zawałów serca lub udarów mózgu. Wysokiemu ciśnieniu można jednak zapobiegać i stąd edukacja zdrowotna.

W jaki sposób odbyła się ona w naszym gimnazjum? Otóż każda klasa przygotowała specjalną gazetkę na wylosowany temat, np. zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi, jak zmniejszyć ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego?, czym zastąpić sól w diecie? dieta DASH a nadcisnienie tętnicze i inne.

Każda klasa też przygotowała dekorację z owoców pt. "Owocowy sprzęt sportowy". Wśród tych apetycznych dekoracji znalazły się: rower, wrotki, sztanga, łódka i wiele innych.

Po prezentacji prac odbyły się rozgrywki sportowe: przeciąganie liny, skakanka, mecz piłki siatkowej uczniowie-nauczyciele. Można było spróbować swoich sił na innym niż zwykłym rowerze BMX oraz różnorakim sprzęcie treningowym modelującym ciało.

Klasy drugie przygotowały piosenki o tematyce zdrowotnej oraz miał też miejsce "taniec marchewki" w wykonaniu ucznia klasy trzeciej, który wzbudził występem ogromny aplauz publiczności.

Za czołowe miejsca w konkurencjach uczniowie otrzymali zdrowe owocowe nagrody i każda klasa dostała dyplom.Dużym zainteresowaniem cieszył się pomiar ciśnienia i poziomu cukru prowadzony przez pielęgniarkę szkolną. Nad realizacją programu czuwały Beata Majewska i Malwina Warych. Konkurencje sportowe prowadzili Marek Dominiak i Zbigniew Madanecki. Sprzętu treningowego użyczył Tomasz Zwierzchlewski, a roweru BMX absolwent naszej szkoły Tomasz Bzura.

Beata Majewska - 29.03.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013