Aktualności >>> Słuchali o cukrzycy i tańczyli >>>

 .: W gimnazjum obchodzili Dzień Zdrowia

Dzień Zdrowia pod hasłem "Pokonaj cukrzycę"

W Gimnazjum Publicznym im. Jana Pawła II w Bisztynku obchodzony był Dzień Zdrowia. Poświęcony był cukrzycy i... tańcowi.

Niemal 350 mln. osób na całym świecie cierpi na cukrzycę-chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.

Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia.

Chcieliśmy, aby także w naszym gimnazjum uczniowie pogłębili wiedzę na ten temat i zaprosiliśmy pielęgniarkę Agnieszkę Romanowską. W sposób bardzo przystępny p. Agnieszka przedstawiła przyczyny,objawy,sposoby zapobiegania i leczenia oraz powikłania cukrzycy.

Drugim gościem, który starał się wszystkich zachęcić do ruchu (oczywiście po to - aby spalić trochę cukru) była Aleksandra Jaworska ze szkoły tańca Natural Dance w Lidzbarku Warmińskim. Niełatwo było dorównać pani Oli w tańcu, o czym przekonał się jeden z uczniów, spontanicznie porwany z publiczności do tańca.

Obie panie zasiadły w jury, ponieważ zadaniem klas było przygotowanie na Dzień Zdrowia układu tanecznego oraz plakatu dotyczącego cukrzycy.

Największą liczbę punktów w obu konkurencjach zdobyła klasa Ia, w której szczególną uwagę p. Jaworskiej (zasiadającej w jury) zwrócił Mateusz Janik. Razem ze swoimi tańczącymi koleżankami, został przez nią zaproszony, na bezpłatną lekcję tańca prowadzoną w OKiAL w Bisztynku.

Nagrodzone klasy:
IA - I miejsce
IIIA - II miejsce
IIB - III miejsce
IIIB - wyróżnienie.

Szkolne koło PCK przedstawiło scenkę udzielania pierwszej pomocy w przypadku hipoglikemii, natomiast pielęgniarka szkolna Zofia Kubińska badała poziom cukru i ciśnienie krwi.

Nagrody dla zwycięzców ufundowała Rada Rodziców. Dekoracja - Malwina Warych. Realizacją Dnia Zdrowia zajmowały się Beata Majewska i Maria Baranowska.

Beata Majewska - 13.05.2016 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2016