Aktualności >>> Stary, emaliowany szyld >>>

 .: Gazeta "Warmia"

Szyld gazety "Warmia"

Mieszkaniec Bisztynka porządkując garaż, którego wiele lat nie używał, znalazł wśród rożnych szpargałów metalowy, emaliowany szyld gazety "Warmia". Niemieckiej, przedwojennej gazety "Warmia".

Przedziwne pamiątki mozna znaleźć w szpargałach zalegających nieużywane garaże, szopki, strychy. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Bisztynka, który zajął się porządkowaniem takiego garażu. Po wielu latach gromadzenia w nim, przez kilka pokoleń jego rodziny, potrzebnych-niepotrzebnych sprzętów.

Jego uwagę zwróciła metalowa tablica z napisem "Warmia" i poniżej niemieckim tekstem. "Warmia" napisano na niej charakterystyczną, gotycką czcionką, a pozostałe litery są już łacińskiego kroju.

Już miał wyrzucić niepotrzebny mu, emaliowany i uszkodzony w kilku miejscach szyld, gdy pomyślał o przedziwnej zbitce języka polskiego (Warmia) z niemieckim.

Zadzwonił, tablicę odebrałem, sfotografowałem, zmierzyłem i przystąpiłem do poszukiwań.

Pamięć mnie nie myliła. Widziałem kiedyś zdjęcie archiwalne z siedzibą gazety "Warmia" w Lidzbarku Warmińskim. Bo "Warmia" z szyldu to tytuł gazety, "jedynego prawicowego, katolickiego dziennika Prus" - napisano po niemiecku.

(Einzige rechtsstehende katholische Tageszeitung Preußens - nieobytym z językiem niemieckim wyjaśniamy, że literka "ß" oznacza najczęściej podwójne "s" i zwana jest scharfes S. Występuje tylko w języku niemieckim.)

Zdjęcie skopiowane z facebookowego profilu "Dawny Lidzbark Warmiński-Heilsberg" pochodzi z wczesnych lat powojennych pokazujemy poniżej.

Niestety nie wiemy nic więcej o tej gazecie. Skąd pomysł niemieckich redaktorów, aby nazwać gazetę "po polsku"? Nie wiemy też jak szyld gazety wydawanej w Heilsbergu (Lidzbark Warmiński) trafił do Bisztynka. Pewnie gazetę kolportowano także w naszym mieście, albo to przypadek i efekt przeniesienia szyldu (metal, blacha - tak potrzebna po wojnie) z Lidzbarka Warmińskiego do Bisztynka już w czasach powojennych.

Istnieje szansa, że o samej gazecie dowiemy się więcej. Wówczas uzupełnimy nasz tekst o te informacje. Zwróciliśmy się o to, do Tomka Piątka, który o Lidzbarku Warmińskim a zwłaszcza jego historii wie prawie wszystko :-)

Dodano 14.06.2013 r. godz. 12:35
Tomasz Piątek udostępnił nam kilka zdjęć. Wyjaśnił też, że była to początkowo gazeta katolickiej partii Zentrum, jednak potem - pod redakcją Arthura Hintza, mieszkającego przy dawnej Baderstrasse 3/5 (dziś Kasprowicza) w Lidzbarku Warmińskim - kolejna tuba nacjonalizmu na terenie Warmii. Hintz, jako już starszy człowiek, wcielony do Volkssturmu przepadł gdzieś w lutym 1945. Możliwe, że poległ w obronie Heilsberga. Nakład gazety wynosił około 8000 sztuk.Andrzej Grabowski - 14.06.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013