Aktualności >>> Będą opiekować się zapomnianymi grobami >>>

 .: Harcerze uporządkowali zapomniane groby

Ocalić od Zapomnienia - akcja harcerzy z Bisztynka

Drużyna harcerska z Bisztynka jaka powstała niedawno zadbali o groby, którymi nikt się już nie opiekuje, na cmentarzu komunalnym. Wybranymi grobami będą opiekowali się przez cały rok.

Harcerze z Próbnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Invicta" z Bisztynka działającej przy Hufcu ZHP Bartoszyce zorganizowali akcję "Ocalić od Zapomnienia" na cmentarzu w Bisztynku.

Działania nowych harcerzy to przywrócenie pamięci zapomnianym i opuszczonym grobom poprzez ich pielęgnację.

Dzieci i młodzież poświęcili swój czas by dać dobry przykład w okresie zadumy jaki przygotowuje nas do nadchodzącego Święta Zmarłych.

Kolejnym działaniem harcerzy będzie opieka nad wybranymi przez siebie grobami przez cały rok.

Phm. Paweł Wołoch
Komendant Hufca ZHP Bartoszyce - 28.10.2016 r.


Cieszę się z powstania w Bisztynku drużyny harcerskiej. Mam nadzieję, że to nie jest tylko słomiany zapał i drużyna przetrwa przez wiele lat. Cieszę się z przeprowadzonej akcji.

Pozwólcie, że napiszę kilka słów o zapomnianych grobach. Jak co roku namawiam, aby zaopiekować się zapomnianymi grobami i zapalić znicz na grobie opuszczonym, zapomnianym, albo takim, który zapomniany nie jest, ale rodzina nie ma możliwości przyjechania do Bisztynka (i nie tylko).

Od najmłodszych lat, gdy porządkowałem z rodzicami grób mego dziadka w Olsztynie porządkowaliśmy też, co najmniej jeden zapomniany grób znajdujący się w pobliżu. Ten zwyczaj pozostał we mnie do dziś. Namawiam do tego samego.

Zapalmy też znicze na grobach dawnych mieszkańców spoczywających na cmentarzach w Bisztynku. Na cmentarzu komunalnym oraz zapomnianym cmentarzu ewangelickim. Tam spoczywają przecież ci, którzy kiedyś budowali nasze miasto (wsie) i dbayli o nie jak mogli. Trudno ich wspominać skoro ich nie znamy i nie znaliśmy, ale zawsze możemy ich uszanować.

Andrzej Grabowski

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2016