Aktualności >>> Kwasili kapustę >>>

 .: Uczniowie nauczyli się.. kisić kapustę

KLASOWE KWASZENIE KAPUSTY

Nietypowa lekcja odbyła się w klasie III Szkoły Podstawowej w Sątopach. Uczniowie nauczyli się... kwaszenia kapusty. Ten jesienny zwyczaj, znany z wielu domów, już dziś powoli zanika, a własnoręcznie przygotowana i przyprawiona kwaszona kapusta ma smak jakiego w kapuście kupionej w sklepie nie znajdziecie.

Lekcja kwaszenia odbyła się 21 listopada 2011 r. Dzieci zgromadziły potrzebne do przygotowania kapusty narzędzia i warzywa. Samodzielnie szatkowały kapustę, tarkowały marchewkę i, doprawiając solą i kminkiem, układały warzywa w kamiokowym garnku, mocno je ubijając.

Uczniowie musieli znaleźć w internecie przepis na kwaszoną kapustę i dokładnie zważyć potrzebne składniki przy pomocy wagi kuchennej. Szukali też informacji dotyczących dobroczynnego działania kapusty na zdrowie człowieka.

Rytuał kwaszenia kapusty ubarwiła inscenizacja do piosenki pt. "Wielki rwetes dziś u Basi".

Na koniec uczniowie wzięli udział w degustacji gotowej kiszonej kapusty. Własnoręcznie ukiszona kapusta z pewnością będzie smaczniejsza, jednak na efekty pracy uczniowie będą musieli troszkę poczekać.Klasa III Szkoły Podstawowej w Sątopach przygotowana do zajęć z kwaszenia kapusty. Fot. Karina Zasada

Irena Zawistowska - 24.11.2011 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2011