Aktualności >>> Egzotyczne Katarzynki w Bisztynku >>>

 .: Siostry zakonne z Afryki

Katarzynki z Togo odwiedziły Bisztynek

Siostry zakonne z Togo w Afryce, w dniach 3-28 września 2013 r. brały udział w Kapitule Generalnej Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, która odbywała się w Braniewie. Wczoraj dotarły do Bisztynka, a dziś miały okazję zwiedzić kościół w Bisztynku. Były nim zachwycone.

Siostry Seraphine Yina, Mary Lembo, Sophie Tchangone i Ewa Drozdowska - pochodząca z Bisztynka brały udział w Kapitule Generalnej Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny. Kapituła odbywa się zwykle w Rzymie. W tym roku jednak, w związku z 400. rocznicą śmierci założycielki zakonu - bł. Reginy Protmann - pochodzącej z Braniewa, właśnie w tym mieście Kapituła odradowała.

- Kapituła to najwyższa i nadzwyczajna władza w Zgromadzeniu. Omawia najważniejsze sprawy, bada życie sióstr w świetle Ewangelii oraz wskazuje drogę rozwoju na następne lata. Wybiera również przełożoną generalną oraz jej radę - czytamy na stronach internetowych sióstr Katarzynek.

W obradach Kapituły brały udział siostry z Barzylii, Togo, Niemiec, Litwy, Włoch i Polski. Siostry z Togo wczoraj przyjechały do Bisztynka. Dziś uczestniczyły we Mszy św. a po niej miały okazję zwiedzić kościół w Bisztynku. Oprowadził je ks. proboszcz Janusz Rybczyński.

Katarzynki z Togo otrzymały od nas kilka folderów promujących Bisztynek - na pamiątkę. Otrzymały też niemickojęzyczne foldery opisujące historię kościoła w Bisztynku (znają doskonale język niemiecki). Kościół uznałuy za zachwycający. Westchnieniami przyjęły odsłonięcie obrazu Matki Bożej Różańcowej w bocznym ołtarzu. Cierpliwie słuchały opowieści o kościele, które tłumaczyła, na jeden z afrykańskich języków, siostra Ewa Drozdowska. Na koniec podziękowały, mówiąc po polsku: dziękuję. A my dziękujemy za wizytę :-)

Andrzej Grabowski - 29.09.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013