Aktualności >>> Pamiątkowy korkociąg >>>

 .: Sklep monopolowy Hugo Knobbe'go

Korkociąg ze sklepu Hugo Knobbego w Bischofstein

Niezwykłą pamiątkę, po czasach przedwojennych Bisztynka, przechowuje w swym domu (i używa jej) pani Helena. To korkociag z drewnianym uchwytem. Taki gadżet reklamowy sklepu monopolowego i baru należącego do Hugo Knobbe. Wcześniej jego właścicielem był Anton Parschau. Dziś nie zobaczymy w Bisztynku budynku w którym się mieścił. Budynek zobaczysz tylko na archiwalnych zdjęciach.

Na uchwycie korkociągu czytamy: "Hugo Knobbe vorm. Parschau; Wein - Spirituosen - Zigarren - Handlung; Bischofstein Ostpr.- Tel. 213". Tłumaczenie jest proste: "Hugo Knobbe dawniej (vormals) Parschau; wina - napoje alkoholowe - cygara - sklep; Bisztynek Prusy Wschodnie."

Ciekawoską tego gadżetu reklamowego jest uzycie nazwiska poprzedniego własciciela lokalu, czyli nazwiska Parschau. Musiał to być ceniony kupiec skoro warto było zachować tę, pewnie popularną nazwę na korkociągu ze sklepu nowego własciciela, czyli Hugo Knobbe.

Gzdie mieścił sie ten sklep monopolowy? Dziś nie ma po nim śladu. Był na dzisiejszem skwerze między ulicami Kajki i Kościelną, w ciągu innych budynków mieszkalno-handlowych. W latach 30-tych XX wieku ten sklep i gospodę prowadził Anton Parschau. Był on bratem wspaniałego nauczyciela Franza Parschau'a. Pani Agnes Parschau z domu Lehrmann prowadziła ten interes po śmierci męża. Po dziedziczce budynek kupił Hugo Knobbe. Rodzina Knobbe w latach 60-tych mieszkała w Hannowerze. Nie dysponujemy zdjęciem budynku sklepu juz z reklamą Hugo Knobbego. Mamy wcześniejsze, które możecie zobaczyć w galerii poniżej.

Hugo Knobbe w spisie mieszkańców Bisztynka z 1939 roku figuruje jako "Gastwirt" co można przetłumaczyć jako: restaurator ale też właściciel gospody. Adres budynku w ktorym monopolowy się mieścił to Markt 8, czyli Rynek 8.

Archiwalne zdjęcia pokazują cały ciąg budynków, kórych dziś już nie zobaczymy. W większości należały one do osób pochodzenia żydowskiego. Zarówno Carl Hömpler jak i Jenny i Betty Jablonsky oraz kupiec Silomon mieli żydowskie korzenie. Nie wiemy jednak, czy Anton Parschau też był Żydem. Nie dysponujemy dokumentami mogącymi to potwierdzić. Nie był nim natomiast Hugo Knobbe.



Andrzej Grabowski - 19.07.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013