Aktualności >>> Remont ulicy Kolejowej >>>

 .: Ulica Kolejowa będzie miała nową nawierzchnię

Drogę powiatową modernizują z dwóch jej końców

Mieszkańcy Bajdyt i Bisztynka z nieskrywaną radością obserwują postęp prac remontowych drogi powiatowej Łabędnik - Bisztynek. Droga remontowana jest na dwóch krańcowych odcinkach i łącznej długości prawie 5 kilometrów.

Dwa najbardziej zniszczone odcinki drogi powiatowej nr 1571N o łącznej długości prawie 5 kilometrów poddawane są właśnie gruntownemu remontowi i modernizacji. Zakres prac i tempo ich wykonywania cieszą mieszkańców Bajdyt - z jednej strony i Bisztynka - z drugiej.

- Droga modernizowana jest dzięki porozumieniom jakie zawarł powiat bartoszycki z samorządami gminnymi. Remont odcinka o długości 4250 metrów, odchodzący od drogi wojewódzkiej Bartoszyce-Kętrzyn, w kierunku Bajdyt, możliwy jest dzięki porozumieniu powiatu, gminy wiejskiej Bartoszyce i miasta Bartoszyce. Remont odcinka o długości 654 m, w obrębie miasta Bisztynek, jest wykonywany dzięki porozumieniu powiatu i gminy Bisztynek - mówił Karol Łomecki - dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Dąbrowie k. Bartoszyc.

- Wartość prac na odcinku droga wojewódzka - Bajdyty to 3.363 tys. złotych. Przebudowa ulicy Kolejowej w Bisztynku, czyli odcinka drogi powiatowej w tym mieście, to około 484 tys. złotych. Zakresy prac remontowych na obu odcinkach są różne, ale w obu przypadkach zakończą się nałożeniem nowych warstw Jedynie w samej miejscowości Bajdyty modernizacja polega na usunięciu warstwy bitumicznej wraz z podbudową i wykonaniu nowej podbudowy. Poza Bajdytami na starą podbudowę nałożona zostanie nowa i dopiero na nią położone będa warstwy bitumiczne - wyjaśniał nam Karol Łomecki.

W Bisztynku, po wykonaniu wcześniej zatoczki dla autobusów szkolnych oraz zbudowaniu nowego chodnika w pobliżu szkoły podstawowej, starą warstwę asfaltu, w ciągu jednego dnia roboczego, zerwała specjalna frezarka, której prace, z ciekawością, obserwowało wielu mieszkańców. Już wkrótce na jezdni pojawią się nowe warstwy bitumiczne. Wykonawca już zgromadził ciężki sprzęt do tego potrzebny.

Remont odcinka w okolicach Bajdyt miał zakończyć się w październiku, ale wykonawca jest już niemal pewny, że skończy prace znacznie wcześniej. - Jest możliwe, że droga zostanie oddana do użytku nawet w połowie września - mówił karol Łomecki.

- Kluczem do tych inwestycji było zawarcie porozumień samorządu powiatowego z wymienionymi już samorządami gminnymi - mówił starosta bartoszycki Wojciech Prokocki. - Mówię o tym, bo ich zawarcie wcale nie było proste i trochę się musieliśmy napracować, aby samorządowców, zwłaszcza z Bisztynka, przekonać. Mam nadzieję, że realizacja przedsięwzięcia trwale przekonała do współpracy wszystkich samorządowców, bo dzięki niej, np. w Bisztynku możliwa będzie modernizacja ulicy Sportowej. W kolejnym okresie finansownia też konieczne będzie zawieranie takich porozumień, bo bez tej współpracy, żaden samorząd nie poradzi sobie z finansowaniem inwestycji drogowych - dodał Prokocki.

Kierowców informujemy, że ulica Kolejowa w Bisztynku nie jest zamknięta dla ruchu, ale mogą tu wystąpić utrudnienia i czasowe wprowadzenie ruchu wahadłowego. Odcinek od drogi wojewódzkiej Bartoszyce-Kętrzyn do Bajdyt jest aktualnie wyłączony z ruchu drogowego.

Rozmowa na temat remontowanych odcinków drogi była okazją do zadania Karolowi Łomeckiemu pytania o jedną z najgorszych w powiecie dróg powiatowych na odcinku między Grzędą a Sątopami. W okresie wiosenno-letnim pracownicy ZDP w Dąbrowie uzupełnili występujące tam zgałębienia, ale mieszkańcy obawiają się, że ciężki sprzęt firmy z siedzibą w Wojkowie zniszczy te naprawy.

W rozmowach telefonicznych mieszkańcy narzekali na bezczynność policji nie reagującej na poruszanie się tą drogą pojazdów cieższych niż 15 ton a takie ograniczenie tam występuje oraz ustawiczne naruszanie tego zakazu przez pojazdy wspomnianego przedsiębiorstwa.

- Przedsiębiorca o którym mówimy ma czasowe zezwolenie na poruszanie się cięższymi pojazdami wydane przez starostę. Wystąpił o nie w związku ze żniwami i koniecznością wywiezenia plonów z pól - wyjaśnił nam Karol Łomecki.

- Po okresie żniwnym wykonamy tam dalsze prace uzupełniające nierówności. Ta droga ostatecznie też otrzyma nową nawierzchnię, ale trudno mi jest juz teraz podać przybliżony termin, bo to wszystko zależy od finansowania. Nie jest jednak tak, że zapomnieliśmy o tej drodze - mówił Łomecki.

Andrzej Grabowski - 09.08.2014 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:
Copyright: www.bisztynek24.pl 2014