Aktualności >>> Oznaczyli już dawno a nie wycinają >>>

 .: Konar spadł przed rowerzystą

Czytelnik: Dlaczego nie wycina się przydrożnych drzew?!

Suchy konar spadł przed rowerzystą jadącym drogą powiatową Bisztynek-Prosity. Z drzewa oznaczonego jako przeznaczone do wycinki. Czytelnik pyta kiedy wycinka zostanie wykonana, bo oznaczenie na pniu jest widoczne już od dwóch lat. - Drzewo wytniemy do końca 2015 r. a przeznaczone jest do wycinki od roku a nie dwóch - mówi dyrektor ZDP w Dąbrowie Karol Łomecki.

Napisał do nas czytelnik (imię i nazwisko znane redakcji), który - jak twierdzi - o mało nie zginął jadąc rowerem drogą powiatową 1422 N. Kilkadziesiąt metrów za Bisztynkiem w kierunku Prosit, kilkanaście dni temu, przy bezwietrznej pogodzie, tuż przed nim spadł suchy konar. Czytelnik sfotografował go (zdjęcia w galerii).

Mężczyzna twierdzi, że około 2 lat temu drzewa przy tej drodze zostały oznaczone farbą jako przeznaczone

do wycięcia. W tym roku ktoś tylko napisy na pniach poprawiał farbą. Czytelnik domaga się wycięcia oznaczonych farbą przydrożnych drzew. - Na szczęście mnie nic się nie stało,ale wolę nie myśleć co by się stało, gdybym tym konarem dostał po głowie - mówi.

- Większość drzew przy tej drodze zagraża bezpieczeństwu i pieszych i kierowców, bo są spróchniałe i chore. Często, nawet przy niewielkim wietrze jezdnia jest dosłownie usłana kawałkami gałęzi i konarów. Nie rozumiem dlaczego drzewa nie zostały wycięte mimo, że zostały oznaczone - mówi zdenerwowany. Przy okazji wyraża kilka mocno brzmiących zdań o "ekologach" i zaleca im przejażdżkę po tej drodze w czasie wiatru.

O odpowiedź na to i inne pytania poprosiliśmy Karola Łomeckiego - dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Dąbrowie k. Bartoszyc.

- Drzewo przedstawione na zdjęciu zostało oznaczone jako proponowane do wycinki na przełomie czerwca-lipca 2014 r. a nie tak jak twierdzi czytelnik 2 lata temu, przy tworzeniu planu wycinki drzew na lata 2014/2015. 21 sierpnia 2014 r. został złożony wniosek do burmistrza Bisztynka o wycinkę drzew określonych w planie wyrębu, w którym m.in. było to konkretne drzewo - mówi Karol Łomecki.

- Pozwolenie na wycinkę Zarząd Dróg Powiatowych w Dąbrowie k/Bartoszyc otrzymał w grudniu ubiegłego roku decyzją burmistrza Bisztynka znak GG.6131.56.2014r. z dnia 15.12.2014r. Termin wycinki tego drzewa w w/w decyzji określony został do 31.12.2015 r. W związku z tym Zarząd Dróg Powiatowych do tego okresu dokona wycinki uwzględniając obowiązujący obecnie okres ochronny - wyjaśnia Łomecki.

- Chciałbym poinformować iż Zarząd Dróg Powiatowych czeka na wszelkie sygnały mieszkańców powiatu dotyczące zagrożenia drzewami, które na pewno dokładnie zostaną sprawdzone i ocenione razem z przedstawicielami urzędów gmin - deklaruje dyrektor ZDP.

Andrzej Grabowski - 31.07.2015 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2015