Aktualności >>> Bombki choinkowe produkuje Konsulat Świętego Mikołaja >>>

 .: Odwiedzili Konsulat Świętego Mikołaja

Dzieci z Sątop w Kętrzyńskim Konsulacie Świętego Mikołaja

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Czują je także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sątopach. Wybraliśmy się podróż do magicznej krainy, gdzie magia Świąt Bożego Narodzenia trwa cały rok. Odwiedziliśmy Konsulat Świętego Mikołaja, który działa przy Zakładzie Produkcji Szkła Tadeusza Doroszko w Kętrzynie.

Mogliśmy zobaczyć, jak powstają słynne na cały świat ozdoby choinkowe oraz poznaliśmy proces powstawania przecudnych bombek choinkowych, które chyba od zawsze zdobią nasze choinki bożonarodzeniowe.

Tu tradycja łączy się ze sztuką, precyzja z fantazją i najnowszymi trendami zdobienia tych cudeniek. Bombki produkowane w zakładzie pana Doroszko to prawdziwe dzieła sztuki, a pracownice zakładu to prawdziwe artystki, spod pędzelków których wychodzą cudowne zimowe krajobrazy, baśniowe postaci i inne wykwintne wzory.

Najpierw byliśmy świadkami powstawania bombek ze szklanej rurki a potem uczestniczyliśmy w warsztatach wydmuchiwania, zdobienia szklanych banieczek nie tylko ręcznie, gdyż uczniowie nauczyli się błyskawicznie obsługiwać maszynę zdobiącą "puchate" bombki i zajęli się z pasją ich produkcją.

Dzieci miały możliwość wykonania swojej bombki i zabrania jej ze sobą do domu jako pamiątki z wizyty w tym niezwykłym miejscu. Niebywała frajda.

Sam właściciel w stroju Mikołaja oprowadził nas po pięknych stylowych, drewnianych wnętrzach Konsulatu. Mogliśmy obejrzeć setki wzorów ręcznie malowanych bombek, a jedna piękniejsza od drugiej. Najciekawsze wzory to m.in. jajka Faberge, ale o zawrót głowy przyprawiły nas setki wzorów bombek i innych ozdób choinkowych, które mogliśmy kupić w sklepie przy Konsulacie.

Obładowani zakupami wracaliśmy w świątecznym nastroju do szkoły bogatsi o lekcję tworzenia bombek. Ubierając choinkę przyda nam się ta wiedza, bo kruchość tych cudeniek też poznaliśmy w Konsulacie.

Elżbieta Rucińska - 14.12.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013