Aktualności >>> Nowy, przydrożny krzyż między Bisztynkiem a Troszkowem >>>

 .: Nowy krzyż został poświęcony

Nowy, przydrożny krzyż został poświęcony

W sobotę 24 września ks. kan. Janusz Rybczyński poświęcił nowy przydrożny krzyż stojący między Bisztynkiem a Troszkowem. Zastąpił stary i zmurszały.

Stał na obecnej granicy sołectw Troszkowo i Bisztynek. Przydrożny krzyż między dwiema wiekowymi lipami chylił się już ku upadkowi. Archiwalne mapy wskazują, że krzyż w tym miejscu stał już w 1896 roku. Nie są znane dane jego fundatora lub fundatorów.

W warmińskiej gminie Bisztynek i w parafii Bisztynek odnowiono już kilka krzyży. Ten między Troszkowem a Bisztynkiem był ostatnim w tak złym stanie.

Inicjatywa postawienia nowego krzyża pojawiła się w lipcu 2016 r. Był to pomysł proboszcza, ks. kanonika Janusza Rybczyńskiego. Podchwycił ja burmistrz Marek Dominiak. Zaangażował w inicjatywę sołtysów sołectw Troszkowo i Bisztynek.

Dębowe drewno na nowy krzyż ofiarowało Nadleśnictwo Bartoszyce. Sam krzyż, z powierzonego mu drewna wykonali Grzegorz Bugaj - sołtys Troszkowa wraz z synem Cezarym. Zakup figury Chrystusa sfinansował proboszcz i burmistrz. Sołtys sołectwa Bisztynek Agnieszka Kobryń zajęła się pracami upiększającymi otoczenie krzyża.

Ceremonia poświęcenia odbyła się 24 września. Krzyż poświęcił ks. kan. Janusz Rybczyński. Na uroczystość przybył m.in. starosta bartoszycki Wojciech Prokocki, burmistrz Marek Dominiak, przedstawiciel nadleśnictwa podleśniczy Waldemar Wiśniewski, oboje sołtysi i kilku mieszkańców obu sołectw i Bisztynka.

O bezpieczeństwo osób biorących udział w krótkiej pielgrzymce dbali strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Troszkowie. Zabezpieczali oni miejsce ceremonii. Krzyż stoi przy ruchliwej drodze krajowej nr 57.

Andrzej Grabowski - 29.09.2016 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2016