Aktualności >>> W Sątopach-Samulewie trwają już zajęcia prowadzone przez latarniczkę PCRS >>>

 .: Latarniczka z Sątop już działa

Latarniczka z Sątop prowadzi już zajęcia

Latarniczka Polski Cyfrowej Równych Szans Aniela Janik i bibliotekarka Eugenia Małachowska rozpoczeły szkolenia korzystania z komputera i internetu dla osób 45/50+ ale też młodszych, którzy nie wiedzą jeszcze "z czym to się je".

O latarnikach Polski Cyfrowej Równych Szans juz pisaliśmy na naszych stronach. Trudno zresztą nie napisać jak się samemu jest takim właśnie latarnikiem. Cyrtyfikowanym latarnikiem. Kilka słów przypomnienia. Latarnicy to wielotysięczna grupa wolontariuszy, którzy swój czas chcą poświęcić na przeciwdziałanie tzw. wykluczeniu cyfrowemu osób w wieku ponad 50 lat, choć ta granica wieku nie jest ścisła i nie jest konieczna do wzięcia udziału w zajęciach projektu. Badania wskazuja na takie "wykluczenie" osob w podobnym wieku, a powodów tego jest niezwykle dużo i wymieniać ich nie ma tu potrzeby. Dość powiedzieć, że "10 milionów Polaków to ludzie wykluczeni cyfrowo - nie korzystający z komputerów i Internetu. Ale edukacja cyfrowa to nie tylko kwestia sprzętu, komputerów, dostępu do sieci. To przede wszystkim kwestia świadomości, motywacji i wiedzy." Te i inne informacje o całym, ogólnopolskim projekcie możecie znaleźć na stronach Latarnik.mwi.pl >>>

W gminie Bisztynek jest dwoje latarników PCRS. Niżej podpisany i Aniela Janik z Sątop-Samulewa, która właśnie rozpoczęła zajęcia z osobami chętnymi do poznania tajników komputera i Internetu. Nie tylko do poznania, albo raczej "nie przede wszystkim". To uświadomienie "seniorom" sposobów korzystania z Internetu i komputera. Słowo "korzystanie" jest kluczowe w całym projecie i rozumiane bardzo szeroko.

Latarniczka rozpoczęła zajęcia z grupą dzesięciorga chętnych. Zajęcia prowadzi wspólnie z bibliotekarką Eugenia Małachowską, która realizuje, w ten sposób, założenia innego programu; programu rozwoju bibliotek, którego ważną częścią jest aktywiacja cyfrowa senorów.

Pierwsze zajęcia to zabawa z myszką i poznawanie "jak to działa". Niektórzy z uczestników samodzielnie uruchomili już swoją pocztę elektroniczną i założyli konta na portalach społecznościowych. Pierwsze kroki to też poznawanie klawiatury i korzystanie z niej - napisanie podania, wydrukowanie go, poprawianie, edycja tekstu.

- Bardzo cieszymy się z zainteresowania naszymi zajęciami, ale chcemy, aby jeszcze więcej osób brało w nich udział - mówiła nam Aniela Janik. - Nie należy się bać ani komputera, ani Internetu, ani samych zajęć. Najpierw poznajemy Wasze potrzeby, a są one przecież różne - mówi latarniczka. - Potem dopiero staramy się pomogać w ich zaspokajaniu i tak działać będziemy ciągle. Zajęcia są i będa całkowicie bezpłatne dla wszystkich uczestników. Najbliższe odbęda się dziś - w czwartek, 11 października w godzinach 14-16, w bibliotece w Sątopach-Samulewie. Serdecznie zapraszamy.Andrzej Grabowski - 11.10.2012 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2012