Aktualności >>> Siedmioro starszaków uczy się jak korzystać z komputera i Internetu >>>

 .: Cyfrowy Bisztynek

Cyfrowy świat jest też dla "starszaków"

Pierwsze zajęcia pokazujące jak korzystć z komputerów i Internetu odbyły się dziś w Bisztynku. Przybyło na nie siedmioro wspaniałych, nieco wcześniej urodzonych uczniów, bo do takich własnie aktywnych "starszaków" są te zajęcia adresowane. Zajęcia odbyły się w ramach ogólnopolskiego projektu Polska Cyfrowa Równych Szans.

Nazwanie siedmiorga uczestników pierwszych zajęć komputerowo-internetowych w Bisztynku słowem "wspaniali" nie jest przesadą. Badania socjologiczne pokazują, że główną przyczyną tzw. wykluczenia cyfrowego osób w wieku 50+ jest ich własny strach. Strach i wstyd, obawa związana z błędnym przekonaniem, że "ja się tego nie nauczę", "to dla mnie za trudne".

Siedmioro pierwszych uczestników pierwszych zajęć pokonała ów strach, więc można ich nazwać "wspaniałymi".

Pierwsze zajęcia poświęcone były zapoznaniu uczestników z założeniami projektu Polski Cyfrowej Równych Szans, obaleniu wielu stereotypów i praktycznym zajęciom na komputerach udostępnionych nam przez Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II w Bisztynku. Dla trojga "starszaków" był to pierwszy, całkowicie osobisty kontakt z komputerem osobistym i ich pierwsze samodzielne wejście do Internetu. Tak się złożyło, że na stronę wyszukiwarki Google (ustawioną jako startowa), a później na stronę Bisztynek24.pl.

Krótki kurs obsługi wyszukiwarki pozwolił uczesnikom wyszukać to, czego im akurat było potrzeba. Panowie szukali np. informacji motoryzacyjnych, panie ofert pracy i sposobów ozdabiania jaj wielkanocnych. Pewna Marta zyskała nowych czytelników swego bloga i odtąd musi już uważać na to, co tam wypisuje, bo Dziadkowie będą to czytać. Czytelników zyskał też ks. Sławek Brewczyński. Uczestnicy odnaleźli też strony mówiące o miejscowościach w których dorastali.

Wygląda na to, że wszyscy mają zamiar uczestniczyć w zajęciach kolejnych. Będa się one odbywały co tydzień, w środy o godz. 15:00 w sali nr 29 w Gimnazjum Publicznym w Bisztynku. Nie jest wykluczone, że czasem skorzystamy z komputerów w Centrum informacji Turystycznej po to, aby pokazać uczestnikom także inny niż Windows system operacyjny i przekonać ich, że działa on podobnie oraz, że każdy z nich jest "do ogarnięcia".

Przypominamy!!!

Bezpłatne zajęcia dla osób w wieku 50+
odbywają się w gimnazjum w Bisztynku

w każdą środę w godz. 15:00 - 17:00.

Z A P R A S Z A M Y   !!!

O projekcie Polski Cyfrowej Równych Szans mówi program pt. Latarnicy.pl emitowany w każdą sobotę o godz. 10:30 na antenie TVP 1. Zapraszamy do oglądania! W tę sobotę będzie trochę o Bisztynku :-)

Wszelkie informacje o projekcie, latarnikach PCRS - czyli wolontariuszach prowadzących zajęcia, wydarzeniach, zajęciach w całej Polsce znajdziesz na stronie:

Znajdziesz tam też i pobierzesz materiały edukacyjne przeznaczone dla pokolenia wczesniej urodzonej młodziezy i relacje z zajęć w których uczestniczyłeś :-)

Andrzej Grabowski - Latarnik Polski Cyfrowej - 06.03.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013