Aktualno¶ci >>> Narodowe ¦wiêto Niepodleg³o¶ci 2008 >>>

 .:¦wiêto Niepodleg³o¶ci - 11 listopada 2008 r.

Przypomnieli o tym co zdarzy³o siê 90 lat temu...

Uczniowie szkó³ podstawowych w Bisztynku i S±topach oraz Gimnazjum Publicznego w Bisztynku uczcili wczoraj (7.11.2006 r.) 90 rocznicê odzyskania przez Rzeczpospolit± Polsk± niepodleg³o¶ci. W szko³ach odby³y siê uroczyste akademie.

W Szkole Podstawowej w Bisztynku odby³y siê dwie uroczysto¶ci; przeznaczone dla klas I-III i klas IV-VI. Dla klas najm³odszych widowisko s³owno-muzyczne przygotowa³y dzieci z klasu IIIB pod kierunkiem Wandy Mielczarek. Uroczysto¶æ odbywa³a siê w podnios³ej atmosferze, w obecno¶ci Sztandaru Szko³y. Dzieci za¶piewa³y pie¶ni patriotyczne, recytowa³y "Rotê" i opowiada³y o historycznych losach naszego kraju. Niejako "przy okazji" swój olbrzymi talent wokalny ujawni³a Emilka Szumska.

W Szkole Podstawowej w S±topach wszyscy uczniowie zgromadzili siê w naszej szkole zgromadzili siê na uroczystym apelu. Apel przygotowali uczniowie klas V i VI pod okiem pañ: El¿biety Ruciñskiej i Jadwigi Kupczyk. Jak zwykle uroczysto¶ci tej "towarzyszy³" sztandar szko³y oraz od¶piewanie hymnu pañstwowego. Uczniowie swoj± czê¶æ artystyczn± rozpoczêli od rozciêcia (podzielenie) mapy Polski z 1795 roku na trzy czê¶ci - co symbolizowa³o trzeci,ostateczny rozbiór polski. Po tym fakcie Polska zginê³a z mapy Europy. Nastêpnie uczniowie przedstawili przebieg 123 lat niewoli, a¿ do roku 1918, gdy po zakoñczeniu I wojny ¶wiatowej Polska znów sta³a siê Polsk±.

Podobny scenariusz mia³y uroczysto¶ci w Gimnazjum Publicznym w Bisztynku. Tam przygotowaniem widowiska zaj±³ siê Tomasz Zwierzchlewski. Uczennice i uczniowie rowniez recytowali wiersze patriotyczne i ¶piewali takie pie¶ni. We wszystkiuch placówkach uroczy¶cie od¶piewano Hymn Polski.

Wra¿eñ kilka...
Obchody ¶wi±t pañstwowych i akademie "z okazji" nie s± tym co dzieci i m³odzie¿ lubi± najbardziej. Zwykle s± one oparte na podobnych, patetycznych scenariuszach. Trudno mi jednak wyobraziæ sobie obchody 90 rocznicy odzyskania przez Polskê Niepodleg³o¶ci bez takiego patosu, pie¶ni patriotycznych i Hymnu Narodowego.

Oczywi¶cie mo¿na wykonaæ widowisko rekonstrukcyjne, multimedialne itp. itd. Do tego potrzeba jednak nie tylko woli, zapa³u, ale i ¶rodków finansowych, których szko³y nie maj±. Dlatego nie mam nic przeciwko organizowaniu "akademii". Tym bardziej, ¿e ¶piew dzieci z klasy trzeciej (ale nie tylko), wykonanie przez nich "Szarej Piechoty" czy pie¶ni "Jak d³ugo" mo¿e wzruszyæ i wczoraj wzruszy³o niejednego widza i s³uchacza. Wiem co¶ o tym...

¦wiêto Niepodleg³o¶ci powinno byæ ¶wiêtem radosnym. My¶lê jednak, ¿e najpierw trzeba przypomieæ - niestety zbyt wielu osobom - dlaczego siê cieszymy ?!?

Dlatego zdenerwowa³a mnie postawa kilku znanych mi uczniów Gimnazjum, którzy podczas widowiska w tej szkole, zajêci byli g³ównie sob± i rozmowami na tematy zwi±zane z wygl±dem dziewcz±t stoj±cych w pobli¿u. W trakcie wspominanej ju¿ przeze mnie pie¶ni "Jak d³ugo" pod¶piewywali inn±, na tê sam± melodiê. Dlatego chcê im przypomnieæ, ¿e pie¶ñ ta powsta³a nie po to, by ryczeli j± (ze zmienionymi s³owami) pijani rezerwi¶ci. Nie bez znaczenia jest te¿ to, ¿e tych paru m³odych facetów wykaza³o kompletny brak szacunku dla pracy w³asnych kolegów i kole¿anek, którzy przypominali im o tak wa¿nym dla Polski Dniu. Mam wra¿enie, ¿e nauczycieli czeka jeszcze d³uga i ciê¿ka praca nad wyt³umaczeniem m³odemu pokoleniu, o co w tym wszystkim chodzi. Tym, którzy mnie zawiedli podczas apelu przypominam pie¶ñ o której piszê, wykonan± z charakterystycznym kresowym za¶piewem, przez wybitnego wokalistê Berdnarda £Adysza. A. Grabowski

Andrzej Grabowski, Jadwiga Kupczyk - 08.11.2008 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2008