Aktualności >>> Poznawali kulturę Maroko >>>

 .: Apetyt na Maroko - w bibliotece

W bibliotece poznawali Maroko

Marokańskie dywany, cyfry arabskie, tadżin i dżellaba były niektórymi z tematów spotkania z dziećmi jakie odbyło się w Bibliotece Publicznej w Bisztynku. Opowieść o Maroko oparto na książce dla dzieci "Apetyt na Maroko. Tadżin".

W ramach akcji „Wielokulturowość - jestem na tak!” w Bibliotece Publicznej w Bisztynku odbyły się zajęcia dla dzieci „Apetyt na Maroko. Tadżin”. Zajęcia zostały przeprowadzone w oparciu o książkę książki pod tym samym tytułem. To książka dla dzieci, która była punktem wyjścia do opowieści o Maroku i jego kulturze.

Na początku uczestnicy zajęć dowiedzieli się, gdzie znajduje się Maroko, oraz góry Atlas i pustynia Sahara. Później wspólnie poznaliśmy Sumiję i Abdullaha, oraz historię pojawienia się w ich rodzinie wyjątkowego błękitnego tadżinu.

Dzieci dowiedziały się, że tadżin to tradycyjne marokańskie naczynie kuchenne, ale jednocześnie i potrawa. Każde z dzieci wykonało swój tadżin kolorując rysunek według własnego pomysłu.

W czasie zajęć wykorzystana została prezentacja, z której dzieci dowiedziały się jak wygląda strój noszony przez arabskich mężczyzn (dżellaba), zobaczyły jak wyglądają stragany w Maroku, oraz słynne marokańskie dywany, które posiadają frędzle, ale tylko z jednej strony! Duże zainteresowanie wzbudził na prezentacji widok kozy na drzewie arganowym.

Uczestnicy poznali również historię cyfr arabskich i dowiedzieli się, że kształt cyfr arabskich związany jest z liczbą kątów. Na koniec każde z dzieci z wielkim zapałem wykonało swój projekt dywanu, próbując odtworzyć marokański styl.

Justyna Kwaśniewska - 07.08.2014 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:
Copyright: www.bisztynek24.pl 2014