Aktualności >>> O godność osób niepełnosprawnych >>>

 .: Jesteśmy razem

Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie

Bariery i stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych intelektualnie przełamywali uczestnicy Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie zorganizowanego wczoraj, po raz pierwszy, w Satopach.

W Sątopach po raz pierwszy zorganizowany został Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Marsz był pierwszym elementem szerszej imprezy środowiskowej.

- Dzień Godności to święto obchodzone w całej Europie 5 maja - wyjaśniała zebranym dyrektorka szkoły w Sątopach Barbara Zasada.

- Rok temu, na zaproszenie stowarzyszenia osób z niepełnosprawnością umysłową w Biskupcu nasi uczniowie wzięli udział w Marszu Godności w tym mieście. Byli zachwyceni serdecznym przyjęciem i tym co zobaczyli. Dlatego postanowiliśmy w tym roku taki marsz i piknik środowiskowy zorganizować w naszej miejscowości - mówiła Barbara Zasada.

Dzień Godności ma na celu łamanie barier i stereotypów panujących wśród ludzi na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie. Ten cel udało się znakomicie zrealizować w Sątopach. Niepełnosprawni uczniowie szkoły w Sątopach wraz ze pozostałymi uczniami oraz gośćmi z Biskupca, zastępcą burmistrza Bisztynka Włodzimierzem Mońką, mieszkańcami Sątop i okolic przemaszerowali ze szkoły w Sątopach na plac rekreacyjny w Sątopach-Samulewie. Tu odbył się piknik środowiskowy.

Rozpoczęły go wystąpienia zaproszonych gości. Po nich wypuszczono lampiony z zapisanymi na nich marzeniami dzieci niepełnosprawnych. "Chciałbym mieć kochającą rodzinę" - to jedno z takich marzeń, które wzleciały do nieba.

Zebrani na placu mieli okazję zobaczyć i wysłuchać występów artystycznych, pomalować twarze, pomalować twarz, zjeść ciasta i słodycze, watę cukrową, pobawić się w parku rozrywki, puścić ogromne bańki mydlane. Piknik zakończył się wspólnym tańcem tych pełnosprawnych i niepełnosprawnych.

Andrzej Grabowski - 09.05.2015 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:
Copyright: www.bisztynek24.pl 2015