Aktualności >>> Święto pluszowego misia w Sątopach >>>

 .: Święto pluszowego misia w Sątopach

Reklamujemy:


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W SĄTOPACH

Pluszowy miś - niezwykle miły i miękki w dotyku - już od 107. lat towarzyszy dzieciom na całym świecie. 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Tego dnia do Szkoły Podstawowej w Sątopach dzieci przyniosły swoje pluszowe misie. Najmłodsi w szkolnej rodzinie - dzieci z grupy "0" oprowadziły swoich ulubieńców po szkole. W klasach I-IV odbyły się zajęcia tematyczne, dzieci prezentowały swoich ulubieńców, śpiewały piosenki, czytały wiersze, bawiły się.

Na koniec dnia, członkowie koła fotograficznego wykonali pamiątkowe zdjęcia.

Wszystko zaczęło się w 1902 roku, gdy prezydent Stanów Zjednoczony Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent, gdy ujrzał przerażone zwierzątko, natychmiast kazał je uwolnić. Wydarzenie uwiecznił na rysunku Clifford Berryman. Rysunek ukazał się w gazecie "The Washington Post". Obrazek natchnął sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji, do produkcji, za specjalnym pozwoleniem prezydenta, pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy (Zdrobnienie od imienia Teodor). W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem pluszowym i właścicielem "Ideal" - jednej z najbardziej znanych firm produkującej misie.

Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku w 100. rocznicę powstania zabawki.

Elżbieta Rucińska - 28.11.2009 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2009