Aktualności >>> MS Bischofstein - MS Pantera >>>

 .: Bisztynek na morzach i oceanach

MS BISCHOFSTEIN

Nie spodziewaliśmy się informacji, że nazwę naszego miasteczka nadno kiedyś statkowi. Frachtowcowi, któremu później zmieniono imię na "Pantera" i prawdopodobnie do dzis opływa on porty świata.

Informację i zdjęcie statku MS Bischofstein przesłał nam nieoceniony Janusz Spiczko. Informacja ta była sporym zaskoczeniem. W przekonaniu, że imię tego statku pochodzi od zamku Bischofstein w Niemczech przeszukaliśmy informacje dostępne w Internecie. Jest ich niewiele, ale nie wskazują one ani na Burg Bischofstein w Niemczech, ani na nasz Bisztynek.

Frachtowiec MS Bischofstein wybudowano w lutym 1956 roku w stoczni w Bremen. Statek miał wyporność 7830 DWT. Był to statek wręcz bliźniaczy do wybudowanego miesiąc wcześniej MS Bartensten (Bartoszyce ?).

Frachtowiec MS Bischofstein pływał pod tym imieniem do 1977 roku. Wówczas, po uszkodzeniu i remoncie, zmieniono mu nazwę na MS Pantera.

MS Bischofstein i MS Bartenstein to statki bliźniacze, ale nie wiemy czy ich nazwy są związane z Bartoszycami i Bisztynkiem. Obie te nazwy występują też w Niemczech. Bartenstein to obecnie część miasta Schrozberg (kiedyś samodzielne miasto) w Badenii-Wirtembergii a Twierdza Bischofstein leży nad Mozą w Nadrenii-Palatynacie. W obu tych miejscach mamy do czynienia z zamkami lub twierdzami.

Jeśli połączyć te informacje z kolejnymi, że w serii frachtowców podobnych do MS Bischofstein wybudowano też MS Bodenstein (zamek w pobliżu Kolonii i zamek w Turyngii) i MS Blankenstein (zamek w Turyngii) oznacza to raczej, że seria frachtowców miała nazwy pochodzące od zamków i twierdz niemieckich.

Mimo wszystko miło jest jednak pomyśleć, że po morzach i oceanach świata pływał kiedyś Bisztynek :-)Andrzej Grabowski - 25.01.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013