Aktualności >>> Zdjęcia dwóch autorów z Bisztynka stały się inspiracją muzyczną >>>

 .: Muzyka ze zdjęć

Muzyka w obrazie
Zagrają dla dwóch autorów z Bisztynka

Zdjęcia dwóch autorów z Bisztynka prezentowane będą 7 lutego w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Fotografie Michała Buszkiewicza i Andrzeja Grabowskiego zaprezentowane zostaną w formie tradycyjnej oraz jako ilustracje i inspiracje muzyki skomponowanej na I Olsztyńskie Koncerty "Muzyka w Obrazie". Na wernisaż i koncert zaprasza Elżbieta Mierzyńska.

Na wernisażu I Olsztyńskiego Przeglądu Fotografii znajdą się fotografie aż dwóch autorów z Bisztynka! Są to Andrzej Grabowski oraz Michał Buszkiewicz. Ponadto do ich zadjęć zagra muzyka, skomponowana przez Adama "Mr Smoka" Bórkowskiego z Poznania oraz Elżbiety i Andrzeja Mierzyńskich z Olsztyna. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Laureatami konkursu zostali: Jacek Kowalski z Róźnowa - nagroda w kategorii Ziemia za cykl zdjęć z budowy (dźwigi przy budowie Galerii Warmińskiej w Olsztynie); Michał Pieściuk z Olsztyna - nagroda w kategorii Przestrzeń za cykl zdjęć z przestrzeni miejskich autobusów (portrety ludzi i zbliżenia na detale w biało-czarnej scenerii pasażerów miejskich autobusów); Anna Wojszel z Wipsowa - nagroda w kategorii Człowiek za cykl malarskiej interpretacji fotografowanych postaci. Na wystawie będzie można obejrzeć także zdjęcia innych autorów, których wskazała Kapituła konkursu powołana przez Organizatora.

Zaraz po wernisażu zabrzmią I Olsztyńskie Koncerty "Muzyka w Obrazie", podczas których do cyklu fotografii 9 autorów wybranych w konkursie muzyczny komentarz zagrają: Robert Kanaan (Gdańsk), Adam "Mr Smok" Bórkowski (Poznań) oraz Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy (Olsztyn).

Robert Kanaan przygotuje koncert do zestawu zdjęć: Marka Jankowskiego (Lubomino), Michała Pieściuka (Olsztyn), Ewy Rubczewskiej (Olsztyn). Adam "Mr Smok" Bórkowski muzycznie oprawi zdjęcia: Bożeny Kraczkowskiej (Olsztyn), Henryka Ciruta (Olsztyn), Andrzeja Grabowskiego (Bisztynek). Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy zaprezentują kompozycje muzyczne do zdjęć: Jacka Kowalskiego (Różnowo), Michała Buszkiewicza (Bisztynek), Anny Wojszel (Wipsowo).

O muzykach:
Adam "Mr Smok" Bórkowski jest jednym ze znanych wykonawców muzyki elektronicznej w Polsce. Współtwórca grupy Endorphine. Artysta, który w towarzystwie sympatyków gatunku jest dobrze znany jako muzyk z ciekawym doświadczeniem i fiolozofią życia. Komponuje muzykę utrzymaną w różnych klimatach tego gatunku. W jego kompozycjach można usłyszeć style m.in. muzyki ambient z domieszką sekwencyjnego nurtu berlińskiego, klasycznej elektronicznej muzyki oraz chillout.

Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy poznali się dawno temu w zespole muzycznym. Przez wiele lat pracowali w mediach (Elżbieta - dziennikarz, Andrzej - grafik prasowy i komputerowy). Po latach wrócili do muzycznej pasji. Andrzej był inicjatorem i kierownikiem artystycznym ośmiu edycji koncertów z cyklu "Elektroniczne Pejzaże Muzyczne" (2005-2012). Wydali dziewięć płyt CD (w tym dwupłytowy album "Ładna dla Nieba, wredna dla Piekła/ Atlantis - Journey To The Abyss Of Time", 2013). Współpracowali z zespołami tańca współczesnego (Pryzmat) i teatru ruchu (Zmysł, Exodus, Między Innymi), realizując wspólne projekty muzyczno-sceniczne. Gościli na antenie radiowej w Polsce, Niemczech, Meksyku, a ostanio naintensywniej w Chicago, z czego wynikała niedawna premiera projektu "Bilet Olsztyn-Chicago" w Olsztyńskim Planetarium.

Robert Kanaan to kompozytor, muzyk, producent muzyczny, od 1995 związany z teatrem. Jeden z polskich twórców muzyki elektronicznej, world i etno. Swoją przygodę z muzyką zaczynał na początku lat 90. od reggae, szybko jednak postanowił zmienić profil działalności. Skoncentrował się na pejzażowej muzyce elektronicznej. Wydał 4 płyty. Napisał muzykę do ponad 20 spektakli teatralnych, min.: 1997 r. Teatr Miejski w Gdyni - Bal u Salomona; 1997 Teatr Miejski w Gdyni - Sen Nocy Letniej; 2005 Teatr Animacji w Poznaniu - Siódme Niebo; 2006 Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. - Wyzwolenie; 2006 Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni – Moscoviada; 2006 Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego - Manekin czyli Kochanek Hitlera; 2007 Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie - Być jak Pippi; 2007 Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. - Dziady. Zbliżenia; 2007 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu - Kantata na cztery skrzydła; 2007 Teatr Polski w Warszawie - Bal u Salomona; 2007 Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. - Pokojówki, 2012 Teatr Studio w Berlinie – Matka.

Program wydarzenia:
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, Olsztyn, ul. Parkowa 1
7 lutego (piątek)

Godz. 18.00 - I Olsztyński Przegląd Fotografii, wernisaż
Godz. 19.00 – I Olsztyńskie Koncerty "Muzyka w Obrazie"

Wstęp wolny.

Warto posłuchać muzyki przy zdjęciach, na których autorzy pokazują piękno Warmii i Mazur oraz skonfrontować to z własnymi skojarzeniami dźwiękowymi wynikającymi z kadru.
Zapraszam.
Elżbieta Mierzyńska - 24.01.2014 r.


Copyright: www.bisztynek24.pl 2014