Aktualności >>> Lekceważąco podszedl do obowiązującego go wyroku >>>

 .: Kierował samochodem mimo sądowego zakazu

Zlekceważył prawomocny wyrok sądu.
Wsiadł za kierownicę, bo miał holenderskie prawo jazdy

Przedstawieniem zarzutu za niestosowanie się do wyroku sądowego zakończyła się kontrola drogowa przeprowadzona 21 września wobec 23-letniego kierowcy opla Marcina C. mieszkańca gminy Bisztynek. Mężczyzna, pomimo orzeczonego zakazu sądowego na prowadzenie pojazdów, zdecydował się wsiąść za kółko. Policjatowi okazał holenderskie prawo jazdy.

W ostatnim dniu roku 2013 w Troszkowie doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. >>> Rozpędzona honda uderzyła w pieszego idącego z rowerem poboczem drogi krajowej nr 57 przebiegającej przez tą miejscowość. Bogusław K. zginął na miejscu. Hondą kierował mieszkaniec gminy Bisztynek Marcin C.

Kierowcą hondy i ustalaniem okoliczności tragicznego wypadku zajęła się policja i prokuratura. Prowadzący śledztwo uznali, że winą za śmierć pieszego należy obciążyć właśnie jego. Do sądu trafił akt oskarżenia nie pozostawiający wątpliwości. Kierowca gnał przez Troszkowo z nadmierną prędkością mogącą sięgać 100 km/h.

Marcin C. dobrowolnie poddał się karze. Ta kara to 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat i roczny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz świadczenia pieniężne na rzecz matki zmarłego. Wyrok jaki zapadł i uprawomocnił się 31 lipca 2014 r. nakazuje też oddanie prawa jazdy do starostwa w Bartoszycach.

Zdarzenie zbulwersowało mieszkańców Troszkowa i tych, którzy o wypadku przeczytali, na tyle, że gdy Marcin C. wsiadł za kierownicęjuż po wyroku do naszej redakcji i do policji napłynęły informacje o naruszeniu pzez niego zakazu.

Skazany Marcin C. nie przejął się jednak orzeczeniem sądu i kompletnie je zlekceważył. Mimo zakazu wsiadł za kierownicę opla i gdy nim kierował, w ostatnią niedzielę, został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów z Bisztynka, do których dotarły już informacje, że Marcin C. nie przejmuje się sądowym zakazem.

- Kierowca, poproszony o okazanie dokumentów, przedstawił holenderskie prawo jazdy. Funkcjonariusze sprawdzili dane osobowe mężczyzny w policyjnych systemach. Okazało się, że zgodnie z sądowym wyrokiem, nie może on wsiadać za kierownicę. Zakaz jest konsekwencją spowodowanego 31 grudnia 2013r. śmiertelnego wypadku. Podczas policyjnej interwencji mężczyzna stwierdził, że nie wiedział, że zakaz jest już aktywny. Policjanci zakazali dalszej jazdy 23-latkowi - wyjaśniła Beata Patecka z KPP w Bartoszycach.

- We wtorek 23 września mężczyzna usłyszał zarzut niestosowania się do wyroku sądowego. Przyznał się do jego popełnienia. Kodeks karny za to przestępstwo przewiduje karę nawet 3 lat pozbawienia wolności - dodała Patecka.

Fragmenty wyroku za spowodowanie wypadku drogowego:

WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 lipca 2014 r.

Sąd Rejonowy w Mrągowie VI Zamiejscowy Wydział Karny z/s w Biskupcu (...) po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2014 r. sprawy Marcina C. (...)

oskarżonego o to, że

W dniu 31 grudnia 2013 r. na drodze publicznej – krajowej nr 57, na rasie Biskupiec – Bartoszyce, w miejscowości Troszkowo, gmina Bisztynek umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując samochodem osobowym marki „Honda Accord” o nr rej. BI (...) przekroczył ograniczenie prędkości wynoszące w terenie zabudowanym 50 km/h i jadąc z prędkością 80-100 km/h spowodował nieumyślnie wypadek w ten sposób, że nie zachowując należytej ostrożności zjechał na lewe pobocze najeżdżając na znajdującego się na torze jazdy samochodu – między krawędzią jezdni, a ogrodzeniem posesji nr 39 – pieszego z rowerem, powodując wjechanie samochodu wraz z pieszym – rowerzystą na ogrodzenie w/w posesji, gdzie nastąpiło wciśnięcie roweru i rowerzysty – pieszego pod samochód, a następnie koziołkowanie pojazdu, wskutek czego pieszy – rowerzysta Bogusław K. doznał rozległych obrażeń wielonarządowych w tym czaszkowo – mózgowych, tułowia i kończyn dolnych, (...) wieloodłamowych złamań wszystkich kości pokrywy, podstawy oraz części twarzowej czaszki, pęknięcia prawej gałki ocznej, rozkawałkowania i częściowego zmiażdżenia mózgowia, (...) złamania mostka, kilku żeber i prawego obojczyka, przerwania kręgosłupa piersiowego, dwumiejscowego pęknięcia serca z krwiakami jam opłucnowych, (...) urazowej amputacji prawej kończyny dolnej powyżej kolana, dwumiejscowego złamania kości podudzia prawego, złamania trzonu kości udowej lewej i obu kości podudzia lewego, (...) skutkujących jego zgonem na miejscu zdarzenia (...)

tj. o przestępstwo z art. 177 § 2 kk

orzeka:

I. oskarżonego Marcina C. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to z mocy art. 177 § 2 kk skazuje go i wymierza mu karę 2 (dwóch) lat pozbawienia wolności;

II. na podstawie art. 69 § 1 i 2 kk, art. 70 § 1 pkt. 1 kk, wykonanie orzeczonej wobec oskarżonego Marcina C. kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesza na okres 5 (pięciu) lat tytułem próby;

III. na podstawie art. 42 § 1 kk orzeka wobec oskarżonego Marcina C. środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 (jednego) roku;

IV. na podstawie art. 43 § 3 kk zobowiązuje oskarżonego Marcina C. do zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych do właściwego miejscowo Starostwa Powiatowego;

V. zasądza od oskarżonego Marcina C. na rzecz oskarżycielki posiłkowej Krystyny Ch. kwotę 720 zł (siedemset dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów procesu stanowiących koszty zastępstwa procesowego;

VI. na podstawie art. 627 kpk zasądza od oskarżonego Marcina C. na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w t ym opłatę w kwocie 300 zł (trzysta złotych).

Jeszcze więcej o tej sprawie przeczytacie w jutrzejszym (26 września) "Gońcu Bartoszyckim", w tym o reakcji Marcina C. na publikacje na jego temat.

Materiał znajdziesz także na portalu:Andrzej Grabowski - 25.09.2014 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2014