Aktualności >>> Pomóż w zidentyfikowaniu nieśmiertelnika >>>

 .: Tajemniczy nieśmiertelnik z Sątop

Nieśmiertelnik znaleziony w Sątopach

O pomoc w rozszyfrowaniu napisów wybitych w nieprzełamanym nieśmiertelniku zwróciła się do nas nasza czytelniczka z Sątop. Nieśmiertelnik, najprawdopodobniej niemieckiego Wehrmachtu z okresu II wojny światowej, znaleziono w czasie remontu schodów w jednym z domów.

Mieszkanka Sątop zwróciła się do naszej redakcji i czytelników o pomoc w "odcyrfrowaniu" napisów, skrótów na nieśmiertelniku, który znalazła podczas remontu swego domu w Satopach.

- Nieśmiertelnik znalazł mój mąż w czasie remontu schodów. Wyglądało na to, że został celowo schowany. Nie znam się na militariach więc proszę czytelników o pomoc w rozszyfrowaniu napisów jakie wytłoczono na tym nieśmiertelniku - mówi czytelniczka.

Nieśmiertelnik to nazwa używanego w wojsku elementu systemu identyfikacji żołnierzy w razie ich śmierci, bądź ranienia. W opisywanym przypadku jest to kawałek blachy z perforacją ułatwiającą jej przełamanie na dwie części oraz skrótami umożliwiającymi identyfikację jednostki w której żołnierz służył oraz jego samego.

W przypadku śmierci żołnierza nieśmiertelnik był (jest) przełamywany i jedna część zostaje przy pochowanych zwłokach a druga trafia do odpowiednich ewidencji wojskowych.

Znalezienie nieprzełamanego nieśmiertelnika oznacza albo to, że żołnierz przeżył zawieruchę wojenną, albo też oznacza odnalezienie grobu wykonanego pospiesznie, najczęściej przez ludność cywilną a nie odpowiednie służby wojskowe.

Zdarza się, że cały nieśmiertelnik znajdowany jest przy zwłokach żołnierza pochowanego w okopach w których zginął a jego pododdział wycofywał się w pośpiechu. Nieśmiertelniki takie znajdowano np. w Bezławkach w gminie Reszel w czasie prac ekshumacyjnych, gdzie zwłoki poległych pozostały właśnie w okopach a po kilku miesiącach od ofensywy radzieckiej w styczniu 1945 roku rozkładające się już ciała zostały zasypane przez mieszkańców Bezławek.

Jeśli wśród naszych czytelników są znawcy militariów prosimy o zidentyfikowanie skrótów wybitych w metalu nieśmiertelnika. My wiemy jedynie tyle, że skrót "Inf."" oznacza piechotę - od słowa Infanterie a kolejna litera "R" to zapewne skrót od słowa Regiment.

Piszcie w komentarzach lub na naszym profilu na Facebooku >>>.

Andrzej Grabowski - 11.06.2015 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2015