Aktualności >>> Rekolekcje w Nowym Kawkowie >>>

 .: Z Bisztynka do Nowego Kawkowa

REKOLEKCJE W NOWYM KAWKOWIE

W dniach 9-15.02.2009r. Dom Rekolekcyjny "Zacheusz" leżący w uroczej warmińskiej wioseczce - Nowym Kawkowie, wypełnił się gwarem, radością i modlitwą 41 osób - uczestników i opiekunów rekolekcji oazowych. Prowadził je ksiądz Sławomir Brewczyński. Największa grupa - 19 dzieci i 5 opiekunów - przybyła do Kawkowa z Bisztynka, ale były także osoby z Kętrzyna, Olsztyna, Ostródy, Szylen, Płoskini, Gryźlin i Przyłęk.

Rekolekcje oparte zostały na pięciu różańcowych tajemnicach światła: Chrzest w Jordanie, Wesele w Kanie, Głoszenie Królestwa i Wezwanie do nawrócenia, Przemienienie i Ustanowienie Eucharystii.

Każdy dzień poświęcony był także przybliżeniu dzieciom poszczególnych sakramentów świętych, poprzez konferencje, scenki biblijne odgrywane przez księdza i animatorów, pogadanki oraz celebracje (odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, nabożeństwo pokutne i Msze św.). Każdy dzień rozpoczynał się i kończył wspólną modlitwą.

Ponieważ czas rekolekcji to także czas odpoczynku i zabawy - nie mogło i tego zabraknąć w Nowym Kawkowie. Codziennie po kolacji odbywał się tzw. Wieczór Pogodny, w czasie którego, grupa mogła się lepiej poznać i zintegrować poprzez śpiew, zabawy, skecze, konkursy itp.

Szczególny charakter miał środowy wieczór pogodny - w związku z przeżywaniem tajemnicy różańca - Wesele w Kanie Galilejskiej - wszyscy uczestnicy i opiekunowie wcielili się w rolę biesiadników zasiadając do odświętnie zastawionego stołu. Rolę Młodej Pary zagrali animatorzy Adrian Grabowski i Joanna Łastowska, Jezusa - Agata Stankiewicz, Maryję - p. Anna Wołucka, a Starostę weselnego - ks. Sławomir. Na wesele został także zaproszony znany olsztyński wodzirej - p. Szymon Puławski, który wraz ze swoim kolegą - Piotrem, poprowadził dalszą część przyjęcia pokazując, jak dobrze można bawić się bez alkoholu i innych "dopalaczy".

Równie uroczystą oprawę miał ostatni z wieczorków pogodnych. Zgodnie z oazowym zwyczajem w sobotę wieczorem odbyła się AGAPA (Nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza doskonałą miłość, tak też nazywano ucztę na której pierwsi chrześcijanie spotykali się po niedzielnej Eucharystii). Po uroczystej kolacji odbyła się zabawa trwająca do północy, którą poprowadziła p. Małgorzata Dudaniec z Diakonii Nowej Klutury Ruchu Światło-Życie, wieloletnia oranizatorka rekolekcji wakacyjnych dla dzieci.

Tydzień ferii w Nowym Kawkowie upłynął szybko i radośnie. Tej radości nie zakłóciło nawet lekkie przeziępienie i gorączkowanie części uczestników (i jednej animatorki), gdyż dzięki życzliwości pani dr Agniszki Dudki - pediatry z Olsztyna - już dzień później wszystkie dzieci wróciły do zajęć rekolekcyjnych.

Ks. Sławomir Brewczyński pragnie w tym miejscu podziękować także Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Bisztynku za dofinanswanie pobytu dzieci i młodzieży z naszego miasta i gminy w kwocie 760 zł. (40 zł od osoby). Dzięki tym środkom z funduszu antyalkoholowego oraz pomocy ze strony parafii dzieci mogły w atrakcyjny i nieco inny niż zwylke sposób spędzić ferie.

opublikował: Andrzej Grabowski - 17.02.2009 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2009