Aktualności >>> Wykonał nowy przydrożny krzyż >>>

 .: Nowy przydrożśny krzyż w Warmianach

Nowy przydrożny krzyż w Warmianach
na podstawie z 1876 r.

Jan Zapolski z Bisztynka, dawny mieszkaniec Warmian, z własnej inicjatywy wykonał metalowy krzyż i umieścił go w miejscu, gdzie ktos w 1876 roku też krzyż postawił. Przy drodze, tuż przed wsią Warmiany. Krzyż zostanie poświęcony 20 czerwca 2015 r.

Gdy w sierpniu 2011 roku fotografowałem Warmiany i okolice trafiłem na kamienny obelisk przy drodze prowadzącej do tej wsi. Były na nim wyryte napisy, ale nie zdołałem ich wówczas odczytać. Zauważyłem jedynie litery "J" i "O". Na starej mapie w tym miejscu był symbol przydrożnego krzyża. Wyglądało więc na to, że po dawnym krzyżu pozostała tylko granitowa podstawa.

Kilka dni temu krzyż wrócił na swoje miejsce. Na wspomnianej podstawie ustawiono nowy, metalowy. Wykonał go dawny mieszkaniec Warmian, obecnie mieszkaniec Bisztynka - Jan Zapolski. Kilka dni temu został umocowany na cokole w sposób nie naruszający kamienia, czyli za pomocą specjalnej nakładki i obejm mocujących.

- Nie chciałem nic wykuwać w granicie, żeby go nie zniszczyć i nie zmienić jego stanu - wyjaśniał Jan Zapolski. - Nie wiem co odpowiedzieć na pytanie: jak była moja motywacja - śmieje się Zapolski.

- Już dawno chciałem to zrobić, bo wiedziałem, że kiedyś musiał tam stać krzyż. Sama podstawa nie wyglądała zbyt imponująco i jakoś tak smutno. Odkładałem ten zamiar przez kilka lat nie wiedząc, czy dam radę wykonać ten krzyż. Jak już się wziąłem za robotę okazało się, że dałem radę - mówił Jan Zapolski, którego pasją jest odtwarzanie i renowacja broni białej, szabel i bagnetów a także renowacja starych mebli.

Ustawienie nowego krzyża na XIX-wiecznej podstawie było własną inicjatywą Jana Zapolskiego. Przy porządkowaniu terenu pomagał mu jego szwagier. Resztę prac wykonał sam.

Krzyż zostanie poświęcony 20 czerwca 2015 r. podczas odpustu rozpoczynającego się o godz. 16, odbywającego się każdego roku w Warmianach. Dlatego właśnie datę 20 czerwca 2015 r. wybił w metalu jego wykonawca. Upamiętnił też siebie, tak jak to robili w przeszłości fundatorzy i wykonawcy kapliczek i krzyży przydrożnych na Warmii. Napis w granitowej podstawie nie jest niczym innym jak pamiątką po fundatorach i datą ustawienia krzyża.

Andrzej Grabowski - 19.06.2015 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2015