Aktualności >>>  Peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w obiektywie Romana Chlebowicza >>>

 .: Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w Bisztynku w maju 1987 roku

Maj 1987.
Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w Bisztynku.
Fotoreportaż Romana Chlebowicza

Archiwalne zdjęcia z peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Bisztynku to kolejna porcja wspomnień jaką podarował nam Roman Chlebowicz mieszkający w Kanadzie.

Kolejną porcję archiwalnych zdjęć z Bisztynka nadesłał nam Roman Chlebowicz mieszkający w Kanadzie.

Zdjęcia pokazujące Bisztynek zimą 1985 roku pokazaliśmy 23 lutego. >>>

Tym razem to fotoreportaż z przyjęcia przez parafię w Bisztynku kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Powitanie obrazu miało miejsce 22 maja 1987 roku. Pożegnanie następnego dnia.

- W dniu powitania była pochmurna, szara pogoda. Na drugi dzień było słoneczniej. Osobiście mnie najbardziej podobają się zdjęcia z wewnątrz kościoła. Może dlatego, że robiłem je w świetle zastanym, co bardziej oddaje nastrój. Używałem teleobiektywu, a zdjęcia robiłem z chóru. Załadowałem najczulszy film jaki mogłem dostać - opowiadał Roman Chlebowicz.

Zdjęcia pokazują, że było to wielkie wydarzenie w życiu miasteczka. Miasto udekorowano. Przystrojono też, od zewnątrz i wewnątrz, kościół św. Macieja Apostoła.

Roman Chlebowicz uwiecznił m.in. bp. Wojciecha Ziembę - dziś arcybiskupa metropolitę warmińskiego seniora. Są tam księża pełniący w Bisztynku obowiązki proboszczów. Wypatrzyliśmy księdza Tadeusza Adamczyka (wtedy już byłego proboszcza) i ks. Edwarda Langę (ówczesnego proboszcza), ks. Eugeniusza Bukowskiego (proboszcza w Sątopach i Unikowie), ks. Jana Pietrzyka (ówczesnego proboszcza w Grzędzie).

Obraz do kościoła wnosili strażacy OSP w Bisztynku. Kilku z nich nadal działa w OSP ale uwieczniono też już nieżyjących.

Rozpoznaliśmy na fotografiach dzisiejsze nauczycielki, prezesów (m.in. Jerzego Subocza - prezesa LKS Reduty Bisztynek), nieżyjącego już gajowego, właścicieli firm...

Roman Chlebowicz zapowiedział, że wkrótce, po niezbędnej obróbce, prześle jeszcze:

- fotoreportaż z pochodów pierwszomajowych i Dnia Zwycięstwa,
- fotoreportaż z „Remy”, zakładu w którym pracował przed wyjazdem do Kanady,
- fotoreportaż z dożynek i obchodów 600-lecia Bisztynka w 1985 r.
- fotoreportaż z dożynek wojewódzkich w Bisztynku z września 1977 roku.
- zdjęcia z wydarzeń sportowych na stadionie,
- zdjęcia krajobrazowe i ukazujące architekturę,
- zdjęcia z budynku zburzonej mleczarni (przedwojennego browaru).

Nie opisujemy zdjęć. Niech to będzie zabawa dla was. Zdjęcia pokazują wiele osób, ówczesnych mieszkańców miasteczka. Jeśli je rozpoznajecie - piszcie w komentarzach pod galerią zdjęć.

Andrzej Grabowski - 27.02.2017 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2017