o BISZTYNEK - PIERWSZY W HISTORII ORSZAK TRZECH KRÓLI

 Aktualności >>> Pierwszy Orszak Trzech Króli w historii Bisztynka >>>

 .: Orszak Trzech Króli 2016

Orszak Trzech Króli
po raz pierwszy przeszedł przez Bisztynek

Przez Bisztynek po raz pierwszy przeszedł Orszak Trzech Króli. Mróz nie wystraszył mieszkańców nie tylko Bisztynka, ale i okolicznych miejscowości.

Przed wymarszem barwnego Orszaku Trzech Króli w Bisztynku w kościele św. Macieja Apostoła odprawiona została msza święta. Po jej zakończeniu, pierwszą scenę przewidzianą w scenariuszu odegrano już na dziedzińcu kościoła. Była to scena odczytania dekretu cesarza rzymskiego o zarządzeniu spisu ludności. Odegrali ją aktorzy z parafii w Sątopach, którzy wraz z mieszkańcami tej parafii reprezentowali dziś Afrykę z królem Baltazarem.

Druga ze scen odegrana została w Bramie Lidzbarskiej. Tu król Herod wypytywał mędrców o nowego Króla Żydowskiego. Scenę odegrali członkowie koła teatralnego działającego przy ośrodku kultury. Scenę kolejną, w gospodzie odegrały podopieczne domu pomocy społecznej w Bisztynku. Gospodą znajdowała się przy kościele poewangelickim.

Bitwę aniołów z diabłami odegrały dzieci przygotowane przez Krystynę Kijewicz, Uczęszczające na zajęcia w świetlicy środowiskowej w Bisztynku. Mieszkańcy Bisztynka występowali dziś w strojach czerwonych, czyli reprezentowali Europę. Azję reprezentowała parafia w Grzędzie i - jak udało się nam dostrzec - parafianie z Sułowa.

Ostatnia scena, złożenia darów, czyli złota, kadzidła i mirry odegrana została w parku przy Urzędzie Miejskim. W szopce była oczywiście Święta Rodzina, czyli Józef (przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Drozdowski), Maria (Anna Drozdowska) i Dzieciątko Jezus (... Anielka Drozdowska). Tu Kacper (burmistrz Bisztynka Marek Dominiak), Melchior (mieszkaniec Grzędy Jan Aftyka) i Baltazar (mieszkaniec Unikowa, radny miejski Stanisław Malinowski) kolejno składali dary.

Orszak zakończył się występami artystycznymi Wesołych Nutek i Mozaik, czyli zespołów działających w ośrodku kultury. Wcześniej życzenia i podziękowania złożyli proboszcz ks. Janusz Rybczyński i burmistrz Marek Dominiak.

Jak to wyglądało? Zobaczcie zdjęcia i film.

Andrzej Grabowski - 06.01.2016 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:
Copyright: www.bisztynek24.pl 2016