Aktualności >>> Wojewódzki Konkurs Wiedzy Pożarniczej >>>

 .: Wojewódzki Konkurs Wiedzy Pożarniczej odbył się w Bisztynku

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".

Wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" odbyły się 15 kwietnia w Bisztynku.

- Gdzie nie wolno składować materiałów niebezpiecznych pożarowo, co to jest linia tłoczna, jaki gaz nie jest zaliczany do gazów gaśniczych, co to jest pas przeciwożarowy? - to tylko niektóre z problemów i pytań z jakimi zmagać musieli się uczestnicy elminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej jakie odbyły się 15 kwietnia w Bisztynku. Uczestnicy reprezentowali wszystkie powiaty naszego województwa i wcześniej musieli zwyciężyć w eliminacjach powiatowych.

- Eliminacje odbywały się w salach Gimnazjum Publicznego w Bisztynku z inicjatywy burmistrza Bisztynka Jana Wójcika - powiedział nam Grzegorz Matczyński - dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP Rzeczypospolitej Polskiej, który prowadził imprezę. - Burmistrz Wójcik jest strażakiem oraz członkiem władz wojewódzkich OSP i stąd ten pomysł - dodał.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym, młodzież podzielona na 3 grupy wiekowe (szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjane), rozwiązywała test. Jedną z pierwszych, która opuściła salę po jego rozwiązaniu była Ula Saramak, z miejscowości Guje k. Węgorzewa. - Test był trudny i poszedł mi... średnio - powiedziała po zastanowieniu. Jak się poźniej okazało Ula nie zakwalifikowała się do dalszego etapu.

Do etapu ustnego zakwalifikowały się po 3 osoby z grup najmłodszej i najstarszej oraz 6 osób w wieku gimnazjalnym. W etapie ustnym odpowiedzi na pytania oceniało jury złożone z zawodowych strażaków. Trzeba przyznać, że pytania do łatwych nie należały.

Ostatecznie wyłoniono zwycięzców. W grupie wiekowej szkół podstawowych zwyciężył Bartosz Wlazłowski z powiatu piskiego, przed Filipem Czetyrbokiem z Giżycka. W grupie gimnazjalistów zwyciężył Przemysław Mierzejewski z powiatu bartoszyckiego, przed Izabelą Aftyką z powiatu gołdapskiego. W grupie ponadgimnazjalnej zwyciężył Paweł Pergoł z powiatu lidzbarskiego przed Igorem Turulskim z powiatu nowomiejskiego.

Wszyscy wymienieni reprezentować będą nasze województwo w finale ogólnopolskim konkursu.

W czasie, gdy jurorzy sprawdzali testy, uczestnicy konkursu odwiedzili "Diabelski Kamień" w Bisztynku, a później przyglądali się pokazowi przygotowanemu przez strażaków z Bartoszyc i Bisztynka. Strażacy ratowali poszkodowanego w pożarze Gimnazjum, uwięzionego na II piętrze, przy pomocy nowoczesnego podnośnika, a później dali pokaz gaszenia ognia pianą gaśniczą. Uczestnicy, którzy zajęli w eliminacjach miejsca I-III otrzymali nagrody rzeczowe (rowery, sprzęt audio i aparaty cyfrowe). Nagrody wręczali: zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Olsztynie - st. bryg. Mariusz Mierzejewski, komendant powiatowy PSP w Bartoszycach - bryg. Andrzej Szamreto, starosta bartoszycki - Wojciech Prokocki oraz wiceburmistrz Bisztynka - Krystyna Zawistowska Nagrody mogła otrzymać także publiczność. Piłkami nożnymi odbarowywał dyrektor Grzegorz Matczyński, ale by ją zdobyć, trzeba było odpowiedzieć na niełatwe, "strażackie" pytanie.Zobacz film w nowym okie >>>

Andrzej Grabowski - 19.04.2011 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2011