Aktualności >>> Paluzy świętowały zakończenie żniw >>>

 .: Święto plonów i odpust w Paluzach

Dożynki parafialne i odpust w Paluzach

Paluzy uroczyście obchodziły parafialne Święto Plonów. Były to zarówno dożynki parafialne jak i odpust. Kościół w Paluzach jest pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Był to więc odpust Matki Boskiej Siewnej.

Uroczystości święta plonów w Paluzach miały charakter religijny i skupiły się na uroczystej mszy świętej koncelebrowanej, pod przewodnictwem ks.Krzysztofa Brodzika - proboszcza parafii błogosławionej Karoliny w Biskupcu, ktoremu towarzyszył ks. Wojciech Puszcz - proboszcz parafii w Paluzach.

Msza rozpoczęła się od poświęcenia wieńcow dożynkowych i owoców pracy rolników przyniesionych przez parafian z Paluz, Grzędy, Bajdyt i Bisztynka. Księża poświęcili też ziarno siewne. Słowo Boże wygłosił ks. Brodzik.

Po nabożeństwie odbyła się procesja z wieńcami dożynkowymi. Uroczystości skupiły dużą liczbę parafian i gości z różnych miejscowości gminy i województwa.

O tradycji odpustowej przypominało typowe stoisko handlowe z zabawkami dla dzieci i nie tylko dla dzieci. Wśród plastikowych pistoletów i "komórek" można było jeszcze znaleźć, typowe dla takich stoisk sprzed lat, "prawdziwe" zabawki odpustowe, jak choćby wykonaną z kolorowego papieru piłeczkę na gumce.

Dożynki odbyły się bez koncertów disco-polowych, stoisk z piwem, podświetlonej sceny, parku zabaw dla dzieci i tym podobnych "ulepszeń". Odbyły się tak jak przez dziesiątki lat się odbywały. Religijnie, z podziękowaniem za zebrane plony i nadzieją na podobne lub lepsze w przyszłym roku. O tym, że jest to doniosła uroczystość świadczyły odświętne stroje parafian, ich zaangażowanie w przygotowanie uroczystości i wyjątkowo uroczyste nabożeństwo.

Mieszkańcy Paluz jeszcze przed dożynkami udekorowali swą miejscowość postaciami zbudowanymi z balotów slomy i mniejszymi, przedstawiającymi całą wiejską rodzinę, z dowcipem i dystansem do stereotypowego spojrzenia na "chłopa i babę".

Na dożynki i odpust jak co roku przybyli rowerzyści z grupy "rOwerOwa gmina Bisztynek", którzy nader chętnie fotografowali się przy wieńcu dożynkowym z Grzędy przedstawiającym kobietę wyrabiającą masło oraz przy opisanych już postaciach wykonanych przez mieszkańcow Paluz.

Materiał znajdziesz także na portalu:Andrzej Grabowski - 13.09.2014 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2014